Pojęcie i elementy teorii polityki zagranicznej- wprowadzenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 854
Wyświetleń: 2226
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie i elementy teorii polityki zagranicznej- wprowadzenie - strona 1 Pojęcie i elementy teorii polityki zagranicznej- wprowadzenie - strona 2 Pojęcie i elementy teorii polityki zagranicznej- wprowadzenie - strona 3

Fragment notatki:

Wprowadzenie - pojęcie i elementy teorii polityki zagranicznej
„Tak naprawdę, to polityka zagraniczna jest polityką wewnętrzną ubraną na wyjściowo”
Hubert H. Humprey (wiceprezydent USA) „Polityka wewnętrzna może nas zawieść; polityka zagraniczna może nas zabić”
John F. Kennedy Definicje naukowe
Polityka zagraniczna to rodzaj działań międzynarodowych(zachowań i działań podejmowanych przede wszystkim przez państwa). Cechy działań:
intencjonalne
sensowne
jednostronne
asymetryczne skierowane do środowiska międzynarodowego
sekwencyjne(seria działań podmiotu powoduje serię reakcji środowiska międzynarodowego)
Polityka zagraniczna to zespół politycznych celów ustalający zasady interakcji danego państwa z pozostałymi państwami.
Polityka zagraniczna - prowadzona jest przez upoważnione organy państwa jako polityka zewnętrzna. Jest to w znaczeniu sensu largo zorganizowany wysiłek państwa na zewnątrz podporządkowany realizacji jego interesów. Polega na kształtowaniu otoczenia państwa na korzyść - modyfikowania sytuacji niekorzystnych.
Władza wykonawcza realizuje politykę zagraniczną państwa poprzez ministerstwo spraw zagranicznych wraz ze stojącym na jego czele członkiem Rady Ministrów, ministrem spraw zagranicznych.
Władza ustawodawcza dysponuje parlamentarną komisją spraw zagranicznych, stałymi delegacjami do zgromadzeń parlamentarnych i grupami bilateralnymi w ramach Unii Międzyparlamentarnej. A. Bodnar (1982) - polityka zagraniczna to działalność, która dotyczy wyboru celów postępowania państwa i innych podmiotów stosunków międzynarodowych oraz wyboru struktur realizacyjnych tych celów stosownie do interesu wielkich grup społecznych, które dane podmioty reprezentują.
J. Symonides (1978) - polityka zagraniczna stanowi zespół działań, jakie państwo podejmuje do realizacji założonych celów przez wywieranie wpływu na inne państwa.
Z. J. Pietraś (1998) - polityka zagraniczna państwa jest to proces formułowania i realizacji systemu celów, metod i środków, wynikających z zewnętrznej funkcji państwa i odzwierciedlających interesy narodu i jego części składowych. Rozwinięcie definicji:
1. Polityka zagraniczna państwa stanowi jego politykę wewnętrzną wykraczającą poza jego granice. Jest jedna, jednolita i suwerenna. 2. Polityka zagraniczna państwa posiada swą specyfikę, która wynika z faktu decentralizacji środowiska międzynarodowego. Środowisko wewnętrzne jest scentralizowane i podlega władzy suwerennej. 3. Polityka zagraniczna państwa odzwierciedla interesy narodowe i grup społecznych

(…)

…, praktyki dyskryminacyjne, sankcje; militarne - demonstracja siły, pomoc wojskowa, interwencje, wojna, wspieranie jednej ze stron konfliktu, nielegalne dostarczanie broni jednej ze stron konfliktu, odstraszanie lub szantaż za pomocą broni jądrowej; Podstawowe znaczenie zachowują niezmiennie instrumenty polityczne, które niezależnie od środków i metod politycznych sensu stricto "dysponują" pozostałymi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz