Połączenia żebra z kręgosłupem i mostkiem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1778
Wyświetleń: 8267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Połączenia żebra z kręgosłupem i mostkiem - strona 1

Fragment notatki:

POŁĄCZENIA ŻEBRA Z KRĘGOSŁUPEM I MOSTKIEM. POŁĄCZENIA ŻEBER Z KRĘGOSŁUPEM: z kręgami piersiowymi żebra łączą się za pośrednictwem stawów żebrowo - kręgowych. Każde żebro z wyjątkiem 11 i 12 tworzy dwa odrębne anatomicznie stawy.
STAWY GŁÓW ŻEBROWYCH: utworzone przez powierzchnie stawową głowy żebra (podzieloną w żebrach od 2 do 10 przez grzebień głowy żebra) oraz przez powierzchnię stawową dołka żebrowego łuków kręgowych. Powierzchnie stawowe pokrywa chrząstka włóknista. Stawy te wzmocnione są przez więzadła: więzadło promieniste głowy żebra; więzadło śródstawowe głowy żebra.
STAWY ŻEBROWO - POPRZECZNE: tworzą wypukłe powierzchnie stawowe guzka żebra i dołek żebrowy wyrostka poprzecznego. Żebra wolne nie mają połączeń żebrowo - poprzecznych. Więzadła wzmacniające torebkę stawową to: więzadło żebrowo - poprzeczne; więzadło żebrowo - poprzeczne górne i boczne. Stawy te są stawami jednoosiowymi, typu obrotowego.
POŁĄCZENIA ŻEBER Z MOSTKIEM: przedłużenie trzonu każdego żebra tworzy listwa chrzęstna, silnie zespolona z kostną częścią żebra i wzmocniona ochrzęstną, będącą przedłużeniem okostnej żebrowej. Chrząstki górnych 7 par żeber łączą się z mostkiem bezpośrednio. Dalszych: 8, 9 i 10 chrząstka żebrowa każdej strony łączy się z chrząstką żebra 7. tylko żebro 1 tworzy chrząstkozrost z rękojeścią mostka. Chrząstki żebrowe zwiększają elastyczność ścian klatki piersiowej i umożliwiają intensywniejsze wychylenia żeber. Połączenia żeber z mostkiem w liczbie 6 par (7 - pierwsze żebro) tworzą połączenia stawowe typu jamowego. Pod względem czynnościowym są to stawy wolne, jednoosiowe. Z punktu widzenia struktury stanowią one wyjątek w narządzie ruchu. W przypadku tych stawów torebka otaczająca szparę stawu łączy wspólnym mankietem z jednej strony kość, z drugiej listwę chrzęstną.
Stawy te w liczbie 12 par tworzą razem z połączeniami tylnymi żeber największy układ w ustroju 56 stawów sprzężonych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz