Dach ma ogromny wpływ na trwałość i ogólny wygląd budynku, a ponieważ jest inwestycją na lata, decyzja o wyborze materiału dekarskiego musi być dobrze przemyślana. Należy wziąć pod uwagę to, że między rodzajem pokrycia i konstrukcją więźby dachowej istnieje ścisły związek, a co za tym idzie, wybrany typ pokrycia nie może być dowolnie zastąpiony innym. Decyzja czym ma być pokryty dach zapada na etapie projektowania domu. Nie można jej zmienić ot tak sobie - w trakcie budowy, ponieważ takie posunięcie może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, z koniecznością ponownego zaprojektowania konstrukcji dachu włącznie. Dokonanie wyboru powinno się więc poprzedzić rozważeniem wszystkich istotnych czynników.
Rodzaj pokrycia dachowego jest zależny od:
kąta nachylenia połaci dachu, nośności konstrukcji więźby, złożoności kształtu dachu, względów estetycznych, możliwości finansowych,
warunków klimatycznych.
W nowym budownictwie indywidualnym, zdecydowana większość dachów ma przesadnie skomplikowane kształty. Takie wielopłaszczyznowe połacie wymagają bardziej starannej robocizny i lepszych technologii wykonania. Ponadto współczesny Polak, pod wpływem kryteriów oceny blach, wymaga od pokrycia wykonanego z dachówki ceramicznej jednolitej barwy, braku rys i uszkodzeń. Jednocześnie zapomina o najważniejszych cechach funkcjonalnego dachu, który powinien dobrze i długo chronić przed wpływami czynników atmosferycznych oraz przed ucieczką ciepła (dach musi być zawsze suchy). Równie ważną funkcją dachu jest funkcja architektoniczna, ponieważ jego wygląd rzutuje na estetykę i charakter całego budynku. Jednak zmieniają się wymagania i gusty społeczne dotyczące dachów. Dobrym tego dowodem jest stały wzrost ilości dachów krytych różnego rodzaju dachówkami w całej Polsce . BLACHY
Do zalet krycia dachów blachami płaskimi (arkuszowymi) należą duża nienasiąkliwość, nieprzepuszczalność wody, gładkość powierzchni, lekkość, duża odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i mechanicznych oraz swoboda użycia przy dowolnej formie i różnych nachyleniach dachu. Do wad blachy zalicza się: dużą przewodność cieplną i wynikającą z niej skłonność do powstawania skroplin, zwiększoną akustykę,
dużą zmienność rozmiarów powierzchni pod wpływem różnic temperatury, topliwość w czasie pożaru, uleganie wpływom chemicznym i elektrolitycznym (jest to ważne ze względu na kwaśne deszcze). Do krycia blachą w arkuszach używa się blach stalowych (dawniej czarnych), ocynkowanych, cynkowych, miedzianych (dawniej też ołowianych) i aluminiowych. Blacha należy do lekkich pokryć - 1 m
(…)
… dachówki przed wypalaniem powleka się płynną warstwą glinki szlachetnej, czyli iłu rozmieszanego w wodzie, zabarwionego naturalnymi tlenkami żelaza) lub glazurowane (szkliwione). Glazurowanie przeprowadza się bezpośrednio po wypalaniu. Przypomina ono angobowanie, lecz w porównaniu z angobami glazura ma większy udział domieszek szklanych, dachówki są bardziej połyskliwe.
Angobowane dachówki są gładsze…
… pokrycia uzyskuje się przez wzbogacenie masy betonowej o naturalne pigmenty (najczęściej związki zawierające tlenki żelaza) oraz pokrywanie dachówek specjalnymi farbami na bazie akrylu. Gotowa masa betonowa wytłaczana jest na formach aluminiowych w postaci wstęgi, która następnie jest odpowiednio cięta i formowana. Ukształtowane dachówki są wstępnie malowane i suszone w wysokotemperaturowych obrotowych…
… (obecnie raczej nie stosuje się tej metody). Do krycia stromych połaci dachowych, mansard, wieżyczek stosowana jest łuska, którą wyrabia się w formie kwadratów o bokach 35-75 cm. Wymaga ona jednak specjalnych technik montażu (zawijanie, żabki). Blachy w arkuszach profilowanych (trapezowych, falistych, dachówkopodobnych) montuje się na dachach o nachyleniu połaci wynoszącym 10-90o i układa…
…, że poszczególne dachówki, dobrze przylegając do siebie, nie wymagają żadnych uszczelnień i nie są mocowane do łat gwoździami w środkowej części połaci dachowej (przytwierdza się je tylko na krawędziach). Uszczelnienie połączeń między dachówkami oraz powszechne stosowanie warstw wstępnego pokrycia pozwoliło na rozszerzenie zakresu stosowania dachówek w zależności od stopnia pochylenia połaci dachowej. Dachówka…
… profilowanych o przekroju fali bądź trapezu wykonane są ze stali ocynkowanej bądź powlekanej. Stal zabezpiecza się obustronnie warstwą cynku, poliestru, plastisolu itp. Ważne jest, aby przy pokryciu tego typu było jak najmniej łączeń czołowych między arkuszami wzdłuż spadku dachu. Arkusze blachy szerokości około 1 m mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości i są wykonywane najczęściej na specjalne zamówienie…
… przez 15-30 lat (zależnie od rodzaju powłoki i agresywności środowiska). Można je malować powtórnie. Powłoki wykonuje się z różnych materiałów, na przykład poliestrów, plastizolu, PVDF (inaczej PVF2) i puralu. Niekiedy stosuje się też posypki mineralne z żywicą akrylową lub poliestrem.
- Poliester standard - najpopularniejsza powłoka cienkowarstwowa stosowana do pokrywania blach przeznaczonych na dachy…
… są do stosowania na dachach szczególnie narażonych na korozję. Dostępna w dziewięciu trwałych kolorach. Gwarancja na dziesięć lat. - Pural - nowoczesna powłoka cienkowarstwowa na bazie poliuretanu z dodatkiem poliamidu. Wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, czynniki chemiczne i promieniowanie ultrafioletowe. Minimalna grubość puralu wynosi 50 m, z czego 20 m liczy unikatowa poliuretanowa warstwa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)