To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
KRYCIE DACHÓW
Pokrycia papą
Papa należy do pokryć bardzo szczelnych i dlatego jest stosowane na dachach o małych spadkach . Pokrycie papowe wykonuje się z papy smołowej lub asfaltowej układanej pojedynczo lub podwójnie . Podkład pod papę powinien być gładki i szczelny z desek ułożonych na styk . Wystające krawędzie należy zestrugać. Papę można również układać na podkładzie z betonu lub z płyt izolacyjnych pokrytych gładzią cementową. Podkład betonowy powinien być suchy i oczyszczony .
Pokrycia blachą
Elementy obróbek blacharskich przygotowuje się w warsztacie blacharskim i montuje na budowie . Ze względu na rodzaj materiału rozróżnia się pokrycie blachą stalową (tzw. czarną ) , blachą ocynkowaną i blachą miedzianą. Blachę układa się na podkładzie z desek grubości 25 mm , przybitych z zachowaniem odstępów 5 cm. Nawet na podkład betonowy trzeba kłaść deski , gdyż blacha stykając się z betonem ulega korozji. Arkusze blachy łączy się na rąbki , przy czym połączenia prostopadłe do okapu , na rąbki stojące podwójne , a połączenia równoległe do okapu na rąbki leżące pojedyncze. Do pokryć dachowych używa się blachy grubości 0.5 mm lub 0.55 mm . Wymiary arkuszy wynoszą 1x2 m . Do krycia tnie się je na trzy części . Podkład należy wykonać z czystych desek gr. 25 mm i szerokości 15 cm , ułożonych w odstępach 3-5 cm . Gwoździe ocynkowane wbija się w deskowanie głęboko , żeby ich łby nie wystawały i nie stykały się z blachą. Do pokryć budynków prowizorycznych używa się blachy falistej lub panwiowej . Z uwagi na swą sztywność nie wymaga ona pełnego podkładu , lecz daje się umocować do łat lub w dachach o konstrukcji metalowej do kształtowników rozstawionych w odstępach ok. 50 cm . Blachy przykręca się do łat drewnianych wkrętami , do kształtowników mocuje się uchwyty. Pokrycia dachówką
Dachówki wymagają wytrzymałej konstrukcji dachowej o dużym spadku. Trwałość pokrycia sięga 100 lat. Do najbardziej znanych dachówek należy karpiówka , zakładkowa i esówka . Dachówki są przeważnie ceramiczne , ale coraz częściej stosuje się również cementowe . Dachówki zawiesza się na łatach drewnianych lub rusztach żelbetowych. Pokrycie karpiówką - najczęściej stosuje się podwójne w koronkę lub łuskę. Pokrycie w koronkę polega na zawieszeniu , poczynając od okapu , na każdej łacie dwu warstw dachówek . Każda warstwa jest przesunięta do poprzedniej o połowę szerokości dachówki . Dachówkę układa się na zaprawie wapiennej. Pokrycie w łuskę wymaga częstego rozstawienia łat co 12-13 cm . dachówki górne zachodzą na dolne na długość większą niż połowa długości dachówki . przy kalenicy i okapie zawiesza się po dwie dachówki na jednej łacie. Przy obu sposobach pokrycie zabezpiecza się przed zerwaniem przez wiatr przywiązując do łaty co piątą lub ósmą dachówkę drutem cynkowym lub ocynkowanym.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)