Pojezierze Wielkopolskie - charakterystyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 7077
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojezierze Wielkopolskie - charakterystyka - strona 1 Pojezierze Wielkopolskie - charakterystyka - strona 2 Pojezierze Wielkopolskie - charakterystyka - strona 3

Fragment notatki:

POJEZIERZE WIELKOPOLSKIE:
Część Pojezierza Południowobałtyckie go, Położona pomiędzy doliną Obry ( Bruzda Zbąszyńska ) na zachodzie a doliną Wisły na wschodzie.
Powierzchnia ok. 15,7 tys. km 2 .
Jej granice wyznaczają od północy Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka zajmowana obecnie przez Wisłę, Noteć i Wartę, na południu Pradolina Warszawsko-Berlińska zajmowana przez Wartę i Obrę.
Wysokości bezwzględne są tu znacznie niższe niż na sąsiednim Pojezierzu Lubuskim. Najwyższy szczyt Gontyniec koło Chodzieży liczy 192 m n.p.m.. Z ponad tysiąca jezior największe jest Gopło (około 21,8 km2). Charakterystyczną cechą klimatu Pojezierza Wielkopolskiego są niskie opady (450-500 mm/rok), co sprawia, że widoczne są niedobory wody i proces nazywany stepowieniem. Wpływa to zarówno na szatę roślinną jak i faunę. Charakterystycznymi elementami lasów jest brak występowania buków, zaś wśród roślin zielnych liczne występowanie gatunków stepowych.
Także w świecie zwierząt pojawiają się charakterystyczne dla tego biotopu gatunki jak drop.
Główne ośrodki turystyki:
Poznań
Gorzów Wielkopolski
Bydgoszcz
Toruń
Włocławek
Płock
Konin
Leszno
Zielona Góra
Poznań:
Ostrów Tumski - najstarszą część miasta z potężną bazyliką archikatedralną p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła od wieków wpisaną w panoramę Poznania.
Ratusz w Poznaniu Waga miejska w Poznaniu Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Domki budnicze w Poznaniu
Mury obronne
Dom Towarowy Okrąglak
Muzeum Narodowe w Poznaniu Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu
Nowa Synagoga w Poznaniu
Zamek Królewski w Poznani
Zamek Cesarski w Poznaniu
Stary Browar
Jezioro Malta
Cytadela
Nowe ZOO
Plac Adama Mickiewicza
Wzgórze Przemysła
Wzgórze Św. Wojciecha
Licheń Stary - Bazylika
Pałac w Rogalinie:
Siedziba muzeum to zespół pałacowo-ogrodowy: barokowo-klasycystyczny pałac z 2. poł. XVIII w., przebudowywany przez Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera oraz pawilon z lat 1909-1910 otoczone ogrodem barokowym "francuskim" z 2. poł. XVIII w. i parkiem krajobrazowym "angielskim" z pocz. XIX w. ze słynnym skupiskiem starych dębów. Muzeum powstało w 1949 roku.
malarstwo zachodnioeuropejskie i polskie z przełomu XIX i XX w. z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, m.in. obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Wojciecha Weissa oraz Fritza Thaulowa, Alberta Besnarda, Ignazio Zuloagi, a także meble i rzemiosło artystyczne stanowiące wyposażenie wnętrz pałacowych z końca XVIII i pocz. XIX w. oraz powozy z 1. ćw. XX wieku.


(…)

… położone na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów. Większość spośród około 2000 rosnących tu drzew to dęby szypułkowe (Quercus robur). Pod ochroną znajdują się wszystkie drzewa o obwodzie pnia powyżej 2 m, w tym także okazy martwe. Najbardziej znane z rosnących tu dębów to występujące obok siebie: Lech (obwód 6,35m), Czech (obwód 7,26m) i Rus (obwód…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz