Pojęcie "wewnętrznego nauczyciela"

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie Pojęcie

Fragment notatki:

POJĘCIE „WEWNĘTRZNEGO NAUCZYCIELA”
Termin ten wiąże się z teorią poznania. Św. Augustyna, który dostrzegł, że zarzuty sceptyków dotyczą poznania zewnętrznego, ale nie przeżyć wewnętrznych. Tak więc o istnieniu rzeczy wątpić można, ale o istnieniu własnego życia nie można wątpić. W ten sposób myśl została skierowana ku życiu wewnętrznemu poznającego- własna myśl jest faktem najlepszym.
Według Augustyna wyróżnić można dwa przedmioty filozofii (są to najważniejsze pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć):
- pytanie o Boga,
- pytanie o Duszę.
Augustyn zastanawiał się jak przekazać mądrość drugiej osobie. Podaje on, teorię mistrza wewnętrznego. Twierdzi, iż każdy go posiada. Mówiąc do drugiego człowieka, poruszamy jego mistrza wewnętrznego. Owy mistrz nauczy go mądrości. Zadaniem każdego z nas jest poruszać mistrza wewnętrznego innych ludzi. Każdego z nas pobudza nasz mistrz, a my poruszmy mistrza u innych (jest to ten sam mistrz). Każdy ma wiedzę, prawdę-należy zwrócić się do wnętrza siebie samego.
Według Augustyna dialog jest wtedy możliwy, gdy następuje nawrócenie. Jest ono, tym co śmierć, śmierć dla siebie. Należy się wciąż nawracać. d. Antropologia Człowiek składa się z duszy i ciała jako z dwóch samoistnych substancji, z których pierwsza, podobnie jak u Platona, kieruje drugą. Dusza jest substancją niematerialną, przynależną do świata umysłowego (świat idei), bezjakościową i bezilościową, obecną we wszystkich częściach ciała. Jako samodzielna substancja duchowa, dusza posiada dwie części: „niższą” w postaci pierwiastka świetlistego i „wyższą” w postaci „ducha”, w którym mieści się odbicie Boga. Atrybutami duszy wyższej są:
• pamięć - Jednia-Bóg-Ojciec;
• rozum - Logos-Prawda-Syn Boży,
• wola - Dobro-Miłość-Duch Św.
Dusza jako taka jest samym życiem, ciało zaś jest tylko ożywiane. Dzięki uczestnictwu w absolutnej Prawdzie i najwyższym Dobru dusza jest, według Augustyna, nieśmiertelna. Oprócz przewagi duszy nad ciałem istnieje także przewaga uczucia i woli nad rozumem. Augustyn koncentruje się na Duszy i Bogu. Pragnie on poznać zarówno Dusze jak i Boga.
W ludzkim myśleniu dla Augustyna najważniejsza był DUSZA. Do niej on wszystko sprowadzał. Dla Platona być człowiekiem oznaczało być duszą. Augustyn zmodyfikował Platoński pomysł. TO co Augustyn przejął pokazał w języku platońsko- neoplatońskim- greckim. Jest on twórcą filozofii chrześcijańskiej, gdzie tematem jest BÓG i CZŁOWIEK.
Dusza w relacji do siebie Człowiek według Augustyna jest jednością powstałą ze zjednoczenia. Dusza ma zewnętrzny związek z ciałem. Dusza gdy traci ciało, nie traci życia. Jest ona nieśmiertelna, ma świadomość że jest nierozciągła, niecielesna. Dusza wie o sobie wszystko. Człowiek nie może wątpić, ze jest kimś poznającym. Ważne jest dla niego życie ducha. Augustyn rozpoczął w ten sposób tzw. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz