Pojęcie przestępstwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie przestępstwa - strona 1 Pojęcie przestępstwa - strona 2

Fragment notatki:

POJĘCIE PRZESTĘPSTWA
Nie każdy czyn zabroniony przez prawo jest przestępstwem. Przestępstwem jest tylko taki czyn, który został zabroniony w pewien szczególny, kwa- lifikowany sposób: pod groźbą kary. Inne czyny zabronione, nie zagrożone taką sankcją, są tylko delikatami, czynami niedozwolonymi, bezprawnymi. Wywołują one skutki w innych dziedzinach prawa - prawo karne się nimi nie zajmuje.
Przestępstwo jest to zawiniony czyn człowieka, społecznie niebez- pieczny, zabroniony pod groźbą kary.
Przytoczona definicja wywodzi się z dwóch innych definicji, z których każda przyjmuje inny punkt widzenia. Pierwsza z nich, zwana materialną, zwraca uwagę przede wszystkim na fakt społecznej szkodliwości przestępstwa, pozostawiając na dalszym planie naruszenie przepisów. Według defmicji materialnej przestępstwo to czyn człowieka, społecznie niebezpieczny, bezpraw- ny, karalny i zawiniony.
Druga definicja, formalna, przyjmuje za kryterium wyłącznie stosunek popełnionego czynu do przepisów prawnych, bez względu na charakter czynu i jego społeczne znaczenie. Według tej definiqi przestępstwo to czyn człowieka, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
W prawie polskim ustawowa definicja przestępstwa nie zadowala się samą stroną formalną, lecz ujmuje przestępstwo także od strony materialnej, podkreślając społeczne niebezpieczeństwo takiego czynu.
Sąd badając sprawę, nie jest obowiązany badać, czy popełnione przestępst- wo było rzeczywiście społecznie szkodliwe. Samo umieszczenie danego czynu w kodeksie karnym, wśród czynów przestępnych, fakt ten przesądza. O społe- cznym niebezpieczeństwie przestępstwa decyduje zatem a priori ustawodawca.
Każde przestępstwo ma charakterystyczne cechy, które pozwalają je odróżnić od innych przestępstw. Innymi cechami odznacza się oszustwo, innymi kradzież, jeszcze innymi rozbój. Charakterystyczne cechy danego
przestępstwa nazywamy jego znamionami. Na przykład do znamion kradzieży należy, iż jest to: a) zabranie cudzej rzeczy ruchomej, b) z posiadania drugiej osoby, c) celem sprawcy jest przywłaszczenie rzeczy.
W każdym przestępstwie występują następujące cztery elementy:
podmiot przestępstwa,
przedmiot przestępstwa,
strona przedmiotowa przestępstwa,
strona podmiotowa przestępstwa.
Podmiotem lub podmiotami przestępstwa nazywamy sprawcę lub spraw- ców.
Przedmiotem przestępstwa jest dobro, przeciwko któremu przestępstwo było bezpośrednio skierowane: skradziona rzecz, życie człowieka, jego dobre imię, wolność, mienie itd.
Stroną przedmiotową przestępstwa nazywamy sposób popełnienia czynu i okoliczności, w jakich do niego doszło, a więc zewnętrzną, dostrzegalną ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz