Pojęcie prawa handlowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie prawa handlowego - strona 1 Pojęcie prawa handlowego - strona 2 Pojęcie prawa handlowego - strona 3

Fragment notatki:

Pojęcie prawa handlowego ,
w żadnym akcie prawnym jurydycznej definicji nie znajdziemy, - podejmowane były przez autorów podręczników próby zmierzające nie tyle do zdefiniowania, co do dookreślania istoty tego terminu, czy oznaczenia zakresu podmiotowego, przedmiotowego, który by wypełniał treść pojęcia ----- prof. Kazimierz Guczana, który powiedział ze pojęciem prawa handlowego obejmuje się te normy prawne, które maja za przedmiot regulacje ustroju przedsiębiorców i zasad funkcjonowania tych przedsiębiorców - a wiec kwestie o charakterze organizacyjno- ustrojowym ( reguły, normy które regulują tryb tworzenia, funkcjonowania a wiec- ustrój przedsiębiorców, oraz drugi aspekt(taki funkcjonalny tego pojęcia) - to mianowicie te normy prawne, które maja za przedmiot regulacje czynności handlowych, a wiec - czynności prawnych, które są źródłem powstawania stosunków obligacyjnych . ( czynność prawna dwustronna jest takim zdarzeniem, które powoduje powstanie węzła obligacyjnego). zatem pojęcie czynności handlowych jest elementem pojęcia prawa handlowego . Drugim aspektem czy zespołem norm, których przedmiotem jest regulacja czynności handlowych, czyli czynności prawne, które powodują powstanie stosunku prawnego najczęściej obligacyjnego ale oczywiście nie można wykluczyć powstania stosunku prawnego o charakterze nieobligacyjnym w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami i z udziałem przedsiębiorców, bo może być sytuacja podmiotu taka ze ten stosunek prawny zawiązywany w następnie dokonania czynności handlowej zawiązuje się bądź to miedzy dwojgiem przedsiębiorców po obu stronach stosunku bądź z udziałem przedsiębiorcy, czyli sytuacja taka ze po jednej stronie stosunku występuje przedsiębiorca a po drugiej pomiot który tego statutu nie posiada. Przy takiej grupie- może niezdefiniowanej- ( bo Definicja zawsze się kojarzy z taka definicja która ma swoje zakotwiczenie jurysdykcyjne, jurydyczne wiec tutaj mówimy o pojęciu prawa handlowego które zostało sformułowane w piśmiennictwie. Przy takim rozumieniu pojęcia prawa handlowego nie należy z prawem spółek( co często jest czynione). Pojęcie -prawo handlowe jest pojęciem szerszym - obejmującym normy regulujące reguły tworzenia, funkcjonowania czyli ustrój spółek i czynności podejmowane z ich udziałem , ale nie tylko bo normy prawa handlowego regulują/ normują ustrój przedsiębiorców, czynności handlowe przedsiębiorców oraz dokonywane z ich udziałem . A ponieważ pojęcie przedsiębiorcy jest pojęciem szerszym które obejmuje spółki, z wyłączeniem spółki cywilnej, spółki prawa handlowego i cały szereg podmiotów cywilnoprawnych, które nie będąc spółkami, są przedsiębiorcami i regulacja ich działalności należy do szeroko rozumianego pojęcia prawa handlowego np. przedsiębiorstwa państwowe,

(…)

… poprzestać tylko na tym czy jest powołany w rozporządzeniu numer artykułu ustawy, tylko czy konkretne normy rozporządzenia i przedmiot ich regulacji mieści się w zakresie przedmiotowym upoważnienia a wiec w zakresie przedmiotowym delegacji ustawowej.
KODEKS CYWILNY
Poza konstytucja niewątpliwie źródłem prawa handlowego są przepisy kodeksu cywilnego. Kodeks spółek handlowych - zawiera normy mające…
… przedsiębiorcami prawa handlowego. Ponieważ pojęcie prawa handlowego nie może ograniczać się do prawa spółek a tym samym prawem spółek jest właśnie kodeks spółek handlowych, to nie prawo handlowe a prawo spółek
-
AKTY PRAWNE O CHARAKTERZE USTAWOWYM
Trzeba zwrócić uwagę jeszcze na inne akty prawa, ustawy o podmiotowym charakterze - prawo bankowe, ubezpieczeniowe, transportowe, wekslowe, czekowe, które należy…
…. W razie sprzeczności wzorca i umowy - pierwszeństwo postanowienia. Na korzyść prymatu postanowienia umownego a wiec woli stron a nie jednostronnie ukształtowane postanowienia wzorca umownego.
Zasady działalności gospodarczej.
Zacząć należy od normy którą zamieszono w art. 20 Konstytucji. - Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ustawodawca w normie art. 20 ustanowił podstawę ustroju gospodarczego kraju określając ja, jako społeczną gospodarkę rynkowa, oparta na wolności działalności gospodarczej. ZASADA WOLNOŚCI DZAŁALNOPSCI GOSPODARCZEJ
zasada wolności działalności gospodarczej jako jeden z elementów charakteryzujących społeczną gospodarkę rynkowa, która określono jako podstawę ustroju gospodarczego RP ( ustawodawca dał temu wyraz - to jest w październiku 1997 kiedy konstytucja została uchwalona; to był wyraźny trend wskazania na to ze w gospodarce rynkowej ustawodawca stawił się priorytet czyniąc ten model gospodarki podstawa ustroju gospodarczego, to jest norma bardzo istotna). Dalsze przepisy rozwijają…
… gospodarczym. Zakaz dyskryminacji, Wolność, swoboda działalności gospodarczej i ograniczenie dopuszczalności wprowadzenia ograniczeń.
ZASADA PRAWA WŁASNOŚCI
Art. 64. który deklaruje rozpoczyna cześć poświęcona prawom i wolności ekonomicznym, Art. 140 KC Art. 76 konstytucji Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu…
… których tekst został doręczony. Twórca wzorca czyje interesy będzie bardziej bronił? Swoje? Czy adresatów wzorca? Odp. jest oczywista, art. 385(3) KC
Inne źródła prawa handlowego:
Szeroko rozumiane Lex contractus, czyli postanowienia, które nie maja czysto normatywnego, w sensie wąskim, charakteru postanowienia aktów erekcyjnych umów, statutów, które są tworzone przez uprawnione organy przedsiębiorców, którymi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz