Pojęcie i zakres „miękkiego” prawa międzynarodowego.
Pojęcie tzw. miękkiego prawa międzynarodowego (soft law). Określenie to zostało wprowadzone w doktrynie przez prawnika McNell'a. Później proponowano zastąpić to określenie innymi terminami np. „słabe prawo” (weak law) czy „prawo niedoskonałe” (lex imperfectae) - normy niewiążące. Chodziło tu o problem aktów, które są przyjmowane w społeczności międzynarodowej i które często mają istotny wpływ na regulowanie stosunków pomiędzy państwami, ale pozbawione są właściwie mocy prawnie wiążącej. Lista aktów zaliczanych do miękkiego prawa międzynarodowego nie jest listą zamkniętą, ustaloną jednoznacznie, ale wydaje się, że to określenie jest przydatne właśnie w określeniu do tych wielu aktów, które są przyjmowane przede wszystkim przez państwa i które trudno uznać za akty prawne w ścisłym znaczeniu (wiążące normy prawa). Do tej kategorii zalicza się dokumenty o charakterze politycznym przyjmowane przez państwa np.:
1. Akt Końcowy KBWE, nie został przyjęty w postaci umowy międzynarodowej, a niewątpliwie odegrał istotną rolę w połowie lat 70 - tych na kształt stosunków między ówczesnymi państwami, KBWE przekształciła się później w OBWE
2. Paryska Karta Nowej Europy w ramach KBWE i OBWE zawierająca stwierdzenie, że zakończył się dotychczasowy dwubiegunowy podział społeczności międzynarodowej
3. Uchwały organów i organizacji międzynarodowych, konferencji międzynarodowych niemające charakteru wiążącego
W wielu przypadkach konwencje międzynarodowe „obrastają” do pewnego stopnia systemem uchwał przyjmowanych przez organy powołane na podstawie tych konwencji. Jest to bardzo często bogaty krąg doświadczeń stosowania tych konwencji, w pewnym momencie można nawet modyfikować treść tych zobowiązań umownych, ale z punktu widzenia formalnoprawnego nie są to dokumenty prawnie wiążące.
Do miękkiego prawa międzynarodowego niektórzy autorzy zaliczają te umowy międzynarodowe, które zostały już podpisane, przyjęte, ale nie weszły jeszcze w życie, nie uprawomocniły się.
Miękkie prawo międzynarodowe przejawia czasem tendencje do tego, co nazywa się „twardnieniem tego prawa”. Miękkie prawo przekształca się w twarde, normy zyskują moc prawnie wiążącą. Istnieją krytyczne opinie mówiące, że jest to określenie nieprecyzyjne i że można by nim objąć bardzo różne kategorie aktów, wydaje się, że jednak specyfika tworzenia prawa międzynarodowego skłania do potrzeby posługiwania się tym określeniem.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)