To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Siwek. Notatka składa się z 2 stron.
1. Określenie władzy społecznej i typy władzy
Władza to relacja podporządkowania między jednostkami lub grupami, uprawniająca jedną ze stron do podejmowania decyzji w imieniu obydwu stron. Władza grupowa to możliwość podporządkowania i realizowania decyzji bez wglądu na wolę ludzi, których to pośrednio lub bezpośrednio dotyczy. Władza może powodować zmiany w działaniach, emocjach zachowań innych. Władza naturalna (wg. Maxa Webera) może być:
- tradycyjna - wynikająca z tradycji (tak zawsze było)
- legalna - wynikająca z procedur wyborów, konkursów
- charyzmatyczna - wynikająca z cech osobowości i ich uznania w człowieku sprawującym władzę
2. Określenie instytucji i kontroli społecznej.
W szerokim socjologicznym rozumowaniu instytucją jest np. rodzina, społeczność lokalna, państwo, własność. Instytucja to ludzie, przydzielone im środki i unormowane czynności jakie Ci ludzie mają wykonywać w imieniu i na rzecz szerszej zbiorowości. Jest to społeczna struktura służąca trwałemu zaspokajaniu różnych potrzeb ludzkich.
Kontrola społeczna jest to zespół czynników kształtujących zachowania jednostki w sposób społecznie pożądany. Czynniki te występują w dwóch aspektach:
1)statycznym - przedstawiają wzorzec zachowań pożądanych
2)dynamicznym - społeczne oddziaływania prewencyjne i represyjne podejmowane w wyniku zaistnienia rozbieżności między aktualnym lub przypuszczalnym zachowaniem jednostki, a wymaganiami systemu normatywnego.
3. System normatywny
Typ 1 od strony społeczeństwa, typ 2 od strony jednostki
Skala ogólnospołeczna/ na system normatywny składają się 2 elementy:
1) Norma społeczna to społecznie określony i wymagany sposób zachowania.
Norma określa pewien sposób zachowania jako pożądany. Ustala wzorzec do którego członkowie społeczeństwa powinni się stosować. Norma mówi tylko i wyłącznie, że pewien sposób zachowania jest oczekiwany i pożądany, nie mówi zaś jakie konsekwencje przyniesie stosowanie się lub nie stosowanie owej normy.
2) Wartość społeczna to społecznie określony i wymagany cel zachowania
Wartości w każdym społeczeństwie tworzą odrębne podsystemy oraz hierarchie u szczytu, których umieszcza się wartości najbardziej podstawowe tzw. Wartości życiowe. Odrębne podzespoły tworzą też normy, które nazywamy podsystemami normatywnymi: moralny, obyczajowy, zwyczajowy, prawny, mody.
4. Określenie norm obyczajowych i zwyczajowych.
Norma obyczajowa to obowiązujący sposób zachowania lub reguła postępowania, której naruszenie wywołuje negatywne sankcje społeczne. Sankcje te mogą mieć charakter nieformalny np. niechęć, niezadowolenie itp. Norma obyczajowa zawiera w sobie powinność lub wymóg jak należy w danej sytuacji postępować (obyczaj nakazuje przepuszczać kobiety). Wywierają przymus na jednostce i skłaniają ja do konformizmu. Ulegają przemianom. Mogą dotyczyć spraw drugorzędnych np. ubierania się jak i wynikających z zasad współżycia społecznego np. piętnowane jest kłamstwo czy oczernianie kogoś.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)