Pojęcie i istota polityki zatrudnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 392
Wyświetleń: 2492
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie i istota polityki zatrudnienia - strona 1

Fragment notatki:



Zagadnienia zawarte w notatce poruszają następujące kwestie: podstawowe funkcje polityki zatrudnienia, cele polityki zatrudnienia, podstawowe pojęcia z rynku pracy, podmioty polityki zatrudnienia, ministerstwo pracy i polityki socjalnej, krajowy, wojewódzki, powiatowy urząd pracy, rady zatrudnienia, miary równowagi na rynku pracy, instrumenty, aktywnej i pasywnej polityki zatrudnienia, realizację polityki zatrudnienia w polskiej gospodarce.

Notatka została zaopatrzona w liczne tabele.

POJĘCIE I ISTOTA POLITYKI ZATRUDNIENIA
W literaturze spotyka się różne definicje polityki zatrudnienia. W aspekcie praktycznym przyjmuje się, że polityka zatrudnienia to działalność władz pań­stwowych i społecznych, zmierzająca do równoważenia podaży i popytu na pra­cę, ułatwiająca gospodarowanie zasobami pracy w organizacjach, podejmowa­nie jednostkowych decyzji zatrudnionych oraz ochronę tych, którzy nie mogą być uczestnikami gry rynkowej.
We współczesnych gospodarkach rynkowych oznacza ona całokształt środ­ków i działań państw, skierowanych na maksymalizację poziomu zatrudnienia i uniknięcie bezrobocia lub jego zwalczanie. W niektórych krajach synonimem polityki zatrudnienia stał się zatem termin „polityka przeciwdziałania bezrobociu . Rozumiana jako czynne oddziaływanie władz państwowych na rynek pra­cy pod kątem potrzeb gospodarczych kraju oraz godzenia interesów pracodawców i pracobiorców, coraz częściej w nazwie zastępowana jest terminem -„polityka rynku pracy".
Współczesna polityka zatrudnienia obejmuje m.in. problemy przygotowania zawodowego młodzieży (stykając się z polityką oświatową), podnoszenia kwalifikacji i przekwalifikowania pracujących, zwiększania mobilności czynnika pracy, harmonizowania dynamiki wzrostu liczby stanowisk pracy z przygoto­waniem zasobów siły roboczej, regulacji stosunków pracy. Stąd też polityka za­trudnienia jest ściśle powiązana z szeregiem dyscyplin szczegółowych, wcho­dzących w skład polityki spłleczno-gospodarczej, będąc jednocześnie jej inte­gralnym i instrumentalnym podsystemem.
Podstawowe funkcje polityki zatrudnienia to:
funkcja społeczna wyznaczaną przez, obecne i przyszłe warunkirozwoju społecznego,
funkcję ekonomiczną (wzrostową), według której zatrudnienie stanowiistotny czynnik wzrostu gospodarczego - przyspieszając wzrost zatrudnienia lubzwiększając jego efektywność można przyspieszyć postęp ekonomiczny,
funkcja dochodowa, związana z uczestniczeniem ludzi w tworzeniu i podziale dochodu narodowego,
funkcja poznawczo-normatywna dotycząca sys­temu kształcenia.
Wchodząc w zakres ogólnych funkcji polityki ekonomicznej, polityka zatrudnienia podejmuje następujące zadania szczegółowe:
redukcję bezrobocia,
likwidację ubóstwa,
wypełnianie luki zatrudnieniowej,
oddziaływanie na decyzje w sprawie wyboru miedzy bezrobociem a inflacją.
reorientowanie instytucji rynku pracy
Wiodącym celem polityki zatrudnienia jest realizacja pełnego zatrudnieniu. Pojęcie to ma w literaturze różne interpretacje, oznacza np.: likwidacje nadwy­żek siły roboczej, likwidację bezrobocia lub osiąganie wysokiego poziomu zatrudnienia. Celowi temu podporządkowane są cele instrumentalne polityki za­trudnieniu oraz programy rządowe .


(…)

… przemysłowo-handlowe, centra doskonalenia zawodowego.
Działalność Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jest wspierana przez programy międzynarodowe, których celem jest tworzenie miejsc pracy. Można tu wymienić program PHARE wspomagania mikroprzedsiębiorczości, pożyczki Banku Światowego, brytyjski program „Know-how” czy też program współpracy amerykańsko-polskiej i francusko-polskiej. Ciekawą inicjatywą…
… Rada Zatrudnienia przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wojewódzkie rady zatrudnienia),
Fundusz Pracy, który jest głównym źródłem finansowania zasiłków dla bezrobotnych (funkcja obligatoryjna) oraz aktywnych programów rynku pracy (funkcja fakultatywna).
Podstawowe znaczenie w walce z bezrobociem mają wojewódzkie i rejonowe urzędy pracy, wyposażone w aktywne instrumenty…
… wyeliminowane. Zmianom miejsca pracy towarzyszą dobrowolne przerwy w pracy lub trudności ze znalezieniem odpowiedniego nowego zajęcia. Część bezrobocia frykcyjnego powstaje też w związku z przekwalifikowywaniem się pracujących.
Bezrobocie strukturalne jest rezultatem niedostosowania liczby osób poszukujących pracy i wolnych miejsc pracy w całej gospodarce oraz w przekroju regionalnym, kwalifikacyjnym…
… lub nie odbywa kary pozbawienia wolności,
nie uzyskuje miesięcznie dochodu w wysokości przekraczającej połowę niniejszego wynagrodzenia,
nie pobiera, na podstawie przepisów o pomocy społecznej, zasiłku stałego, stałego wyrównawczego, gwarantowanego zasiłku okresowego lub renty socjalnej.
Bezrobocie jest to sytuacja, w której część siły roboczej w wieku produkcyjnym jest skłonna podjąć pracę, a nie znajduje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz