Pojęcie i funkcje socjologii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 483
Wyświetleń: 1813
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie i funkcje socjologii - strona 1 Pojęcie i funkcje socjologii - strona 2

Fragment notatki:

Siwek. Notatka składa się z 2 stron.
1. Przyczyny pojawienia się Socjologii wśród nauk.
U podstaw pojawienia się socjologii leżały trzy przyczyny:
1. Rewolucja oświeceniowa XVII-XVIII wiek
-Krytycyzm wobec wszelkich instytucji i autorytetów politycznych, społecznych i religijnych. Wtedy nastąpiło oderwanie mysli intelektualnej od tradycji, religii, a przede wszystkim dogmatów (twierdzeń religijnych popartych tylko autorytetem twierdzącego)
-Racjonalizm - oparcie życia zbiorowego na zasadach rozumowych, pozwalających odróżnić prawdę od fałszu;
-Empiryzm nakazujący szukać prawdy i pewności w opisie świata poprzez doświadczenia. Jeśli określonych doświadczeń wykona się maksymalnie dużo, uzyskane wyniki pokażą prawidłowości, które są podstawą budowania twierdzeń i praw.
Dzięki empiryzmowi rozwinęły się nauki ścisłe: fizyka, chemia, biologia, nauki przyrodnicze, aż w końcu nauki społeczne: psychologia, socjologia, pedagogika.
2. Rewolucja francuska 1789 r.
III stan - mieszczanie i chłopi. Rewolucja mieszczańska obaliła monarchię absolutną i ustrój stanowy. Poszczególne stany społeczne miały odrębne prawa i przywileje przy czym najszersze posiadał stan I-szy i II-gi czyli arystokracja i duchowieństwo. Każdy z tych stanów był wewnętrznie zróżnicowany. Najbogatsze mieszczaństwo była to burżuazja. Szlachcic mógł ubić mieszczanina kijami bo ustrój stanowy na to pozwalał. Siła tej rewolucji wstrząsnęła ówczesną Europą, obalając stary porządek rodziła pytanie jaki porządek nastanie później i na czym ten ład będzie oparty. Rewolucję spowodował kryzys ekonomiczny. Z Anglii napływały nowe towary, które przyczyniały się do likwidacji miejsc pracy. W Anglii w połowie XVIII w była rewolucja przemysłowa. Idee oświeceniowe pobudzały do walki III stan we Francji. Walka miała znieść stary system i ustrój feudalny. Na czoło III-go stanu wysunęła się dobrze wykształcona i silna ekonomicznie burżuazja (nowa siła mieszczańska).
Na pytanie, które zrodziła rewolucja francuska, czyli jaki porządek w miejsce ustroju feudalnego odpowiedziała rewolucja przemysłowa, polegająca na:
-zastapienie pracy ręcznej przez maszyny
-zastapienie prymitywnych technologii przez technologie nowoczesne
-zastapienie produkcji jednostkowej, produkcją masową
-zastąpienie na najwyższych szczeblach hierarchii społecznej arystokracji i szlachty przez burżuazje czyli bogate mieszczaństwo i kapitalistów
-koncentracja ludności traktowanej jako siła robocza w dużych aglomeracjach miejskich
-zastosowanie w przemyśle nowoczesnym wynalazków. Owe wynalazki stają się dostępne masowym odbiorcom, co nakręca spiralę poszukiwania ciągle nowocześniejszych przedmiotów użytkowych i wyrobów
7) Nakręcanie się spirali konkurencji i rywalizacji na rynku producentów. Tworzy się gospodarka rynkowa polegająca na różnicowaniu ceny od popytu i podaży.


(…)

…. Wysoką pozycję społeczną stanowiła już nie ziemia ale fabryka. Nastąpił spadek znaczenia ziemiaństwa i chłopstwa na rzecz przedsiębiorców i coraz liczniejszych robotników.
2. Filozoficzne założenia socjologii.
Każda teoria socjologiczna musi mieć pewien status filozoficzny tzn. nie ma socjologii filozoficznie obojętnej. Muszą zawsze istnieć co najmniej dwa rodzaje założeń. 1) Ontologiczne - twierdzenia…
… i procesy.
Metody badawcze:
-ankieta
-wywiad - rozmowa przeprowadzona z osobą badaną przez specjalnie wyszkolonego ankietera
-obserwacja - charakteryzuje się celowością i planowością
-analiza dokumentów urzędowych i osobistych
4. Funkcje socjologii.
Funkcja - działanie na wyobraźnie ludzi, rozszerzanie tej wyobraźni, wpływanie na ludzkie zachowania. Funkcja to inaczej wszystkie rezultaty…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz