Pojęcie deliktu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie deliktu - strona 1 Pojęcie deliktu - strona 2

Fragment notatki:

Pojęcie deliktu (E) !! W prawie rzymskim nie istniało w ogóle pojecie deliktu, jedynie określone były pewne typy zachowań, które stanowiły delikt. W systemie współczesnym występuje syntetyczne ujęcie deliktu. A poza syntetycznym ujęciem, w literaturze i orzecznictwie tworzy się typy deliktów, np. tzw. bezprawie sądowe (wyrok sprzeczny z prawem).
Delikt w prawie cywilnym - można wskazać 4 cechy:
Zdarzenie prawne (patrz: projekt ustawy, w której mówi się o zdarzeniach medycznych), czyli zachowanie się podmiotu prawa cywilnego i inne zdarzenia, np. lekarz wykonujący operację.
To zachowanie się jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
to zachowanie się powoduje wyrządzenie szkody (efekt).
Za szkodę odpowiada określony podmiot prawa cywilnego w ramach odpowiedzialności deliktowej: sprawca szkody, współsprawca, ktoś inny (dziecko pod nadzorem - odpowiada rodzic).
w judykaturze i literaturze istnieje tendencja do bardzo szerokiego pojmowania deliktu  deliktem też zachowanie sprzeczne z deonotologią ( delictum ).
Przesłanki odpowiedzialności (E) !! Zasadniczo 3 przesłanki (szkoda, wina, związek przyczynowy) + przesłanki dodatkowe na tle poszczególnych deliktów.
Ciężar dowodzenia 3 przesłanek spoczywa na poszkodowanym. A także na poszkodowanym spoczywa ciężar dowodu ewentualnych innych przesłanek, np.: w wypadku odpowiedzialności za podwładnego poszkodowany udowadnia: szkodę, wiązek przyczynowy oraz udowadnia, że sprawcą szkody był podwładny podmiotu odpowiedzialnego (udowadnia stosunek zależności).
poszkodowany udowadnia też winę, chyba że istnieje formuła domniemania winy, które jest wzruszalne, np. 431. Wówczas negatywny dowód winy ciąży na sprawcy szkody.
Rodzaje tzw. winy deliktowej (E) !! Wina - aspekty: Rodzaje winy (gradacja winy: dolus  culpa levissima ). Wina tzw. sytuacyjna - pojawia się w określonej sytuacji (4 postacie, od dolus do culpa levissima ).
Culpa in eligendo (wina w wyborze) 429. Culpa in custodiendo (wina w nadzorze) 427.
!! Culpa in contrahendo (wina w fazie pertraktowania) 72 kc.
Inne sytuacje - można rozbudować ten katalog.
Sytuacje 1 i 2 - konstrukcja domniemania winy, co jest w interesie wierzyciela, poszkodowanego, ułatwienie sytuacji dowodowej.
Sytuacja 3 - B musi wykazać winę w pertraktowaniu A (nielojalne zachowanie, np. wyciąga informacje handlowe) = delikt w fazie kontraktowej.
Pojawiły sie dwie koncepcje dotyczące sytuacji 3:
Delikt - tak prof. Radwański i większość literatury.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz