Pojęcia narodu - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcia narodu  - wykład - strona 1 Pojęcia narodu  - wykład - strona 2 Pojęcia narodu  - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Dr Marek Tabor - Geografia Polityczna 10
POJECIE NARODU
Narod jest społecznością naturalna, która odznacza się wielka spoistością i żywotnością. Dojrzewanie świadomości narodowej jest procesem bardzo dlugim. Proces formowania się narodow (nawet w Europie) nie zakończył się i ciagle jest możliwe powstanie przy określonych roznicach językowych, kulturowych i religijnych nowych narodow.
Współcześnie w dyskusjach na temat narodu i narodowości dominuje socjologiczny punkt widzenia, zgodnie z którym wiez narodowa widzi się jako swoisty, wykształcony w ciagu wiekow stan i odrzuca się wszelkie poglady doszukujące się w pojeciu narodu tresci natury biologicznej, jak „wspolnota krwi” itp.
W pogladach na te kwestie występują 3 glowne tendencje:
1)Koncepcja narodu jako wspólnoty duchowej, kulturowej i uznanie świadomości narodowej za podstawowy czynnik tworzący narod. Wiez narodowa oparta jest na wiezi emocjonalnej i intelektualnej, a wiec na odczuciach psychicznych i akceptowaniu określonych przekonan oraz wartości społecznych. W XXw. koncepcje ta reprezentowali m.in. M.Weber i F. Znaniecki
2)Koncepcja narodu jako zjawiska społecznego. Traktowala ona narod przede wszystkim jako wspólnotę polityczna, która dazy do niezależnego bytu politycznego we wlasnej organizacja państwowej
3)Koncepcja narodu jako historycznej wspólnoty danej zbiorowości. Świadomość narodowa wyraza się tu w postaci poczucia wspólnoty i solidarności wewnętrznej i jej odrębności na zewnatrz.
Wspolnota narodowa ma wielkie znaczenie dla społeczeństwa i obok panstwa stanowi jeden z najważniejszych czynnikow integrujących spolecznestwo.
Z kwestia narodowosciowa wiaze się wiele pojec dotyczących zycia codziennego, stosunkow miedzy ludzmi i miedzy panstwami. Naleza do nich:
PATRIOTYZM - oznacza postawe społeczno - polityczna oparta na zasadach miłości i przywiązania do ojczyzny, jedności i solidarności z wlasnym narodem. Obrona ojczyzny i jej interesow, dzialanie na rzecz rozwoju wspólnoty narodowej i państwowej sa przejawem patriotyzmu.
NACJONALIZM - postuluje podporządkowanie wszelkich problemow politycznych i społecznych walce o interesy narodowe przeciw innym narodom. Przyjmuje zasade, ze obowiązki człowieka wobec wlasnego narodu zwalniaja go od wszelkich zobowiązań moralnych wobec innych narodow, jeśli te zobowiązania nie sa zgodne z realizacja dążeń wlasnego narodu. Odznacza się pogarda, nietolerancja i wrogością wobec innych narodow, przybierając forme szowinizmu. Nacjonalizm w literaturze naukowej od Pol. XIXw. I w polityce ma 2 znaczenia:
1)Nacjonalizm agresywny, zmierzający do podporządkowania slabych panstw i narodow, panstwom silniejszym
2)Nacjonalizm narodow uciskanych i zagrozonych w swym suwerennym bycie politycznym, bedacy reakcja na nacjonalizm narodu panującego i silniejszego.


(…)

… budowanych przez jednostki należy uwzględnić specyficzna role, jaka pelnia wartości ideologiczne w poszczególnych grupach. Istnieja 2 podtawowe układy ideologiczne, które może wybierac grupa dominujaca wobec grup mniejszościowych i ich kultur.
1)Pluralizm zewnętrzny - zaklada, ze kazda grupa etniczna będzie miala możliwość kultywowania wlasnych wzorow zycia wspólnotowego oraz dziedzictwa kulturowego
…, tolerancja, szacunek i chec udzielania pomocy innym narodom, taka postawe nazywamy internacjonalistyczna. Internacjonalizm, opiera się na określonej tresci ideowej, zakładającej, ze każdy narod wnosi wkład do ogólnoludzkiej kultury.
KOSMOPOLITYZM - termin ten okresla postawe nihilistyczna w odniesieniu do wlasnego narodu, ojczyzny, traktujaca te pojecia jako przestarzale i zaściankowe. Współczesne koncepcje kosmopolityczne sa bardzo zróżnicowane, od skrajnie negujących sens utrzymania panstw narodowych po orientacje propagujące rozwoj wszechstronnej współpracy międzynarodowej
WIELOKULTUROWOSC - jako program dzialania jest odwrotnością segregacji etnicznej, kulturowej i społecznej. Wiele krajow zróżnicowanych narodowościowo odmiennie rozwiazuje sprawy współżycia grup etnicznych w granicach panstwa. Współżycie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz