Podziały i różne spojrzenia na finanse publiczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1295
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podziały i różne spojrzenia na finanse publiczne - strona 1

Fragment notatki:

Miejsce finansów publicznych w finansach:
Finanse publiczne to element finansów
Finanse o charakterze podmiotowym Finanse - klasyfikacja o charakterze podmiotowym , (co jest dla podmiotów charakterystycznego):  sztampa przenosząca się na studiowanie tego przedmiotu:
Władzy publicznej
Przedsiębiorstw
Banków
Instytucji ubezpieczeniowych
Ludności (gospodarstw domowych) Finanse - klasyfikacja amerykańska :
Władzy publicznej
Biznesu  finanse podmiotów gospodarczych + usługi pośrednictwa finansowego
Indywidualne
Problem z bankiem centralnym, bo należy on do finansów władzy publicznej, ale jest omawiany na bankowości Finanse - podejście najczęściej występujące w literaturze francuskiej :
Publiczne
Prywatne Przedmiot nauki finansów publicznych , - czym się zajmują finanse publiczne jako nauka: Ujęcie klasyczne - przedmiotem nauki o finansach publicznych są procesy gromadzenia i wydatkowania publicznych zasobów pieniężnych. Ujęcie współczesne - oprócz tego, że przedmiotem nauki o finansach publicznych są procesy gromadzenia i wydatkowania publicznych zasobów pieniężnych, są też związki i zależności pomiędzy procesami gromadzenia i wydatkowania publicznych zasobów pieniężnych a procesami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi.
W miarę rozrostu finansów publicznych rozszerzyły się funkcje współczesnego państwa . Klasyk - Czy podatek służy wydajnemu zasileniu kas publicznych? Współcześnie , - Jakie skutki ekonomiczne występują i jak działają? Finanse publiczne - zajmują się finansową działalnością władzy publicznej, opisują i analizują wydatki władzy publicznej, oraz metody i narzędzia wykorzystywane przez władzę publiczną do sfinansowania tych wydatków.
W finansach publicznych wydatek jest pierwotny , a gromadzenie środków jest wtórne .
Zasoby są gromadzone przez władzę do realizacji zadań. Władza publiczna stawia sobie określone cele, zadania i szuka na nie środków.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz