Podział wyroków ze względu na zakres orzekania-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział wyroków ze względu na zakres orzekania-opracowanie - strona 1 Podział wyroków ze względu na zakres orzekania-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

PODZIAŁ WYROKÓW ZE WZG. NA ZAKRES ORZEKANIA:
1.Wyrok wstępny
2.W. częściowy
3.W. łączny
4.W. końcowy
Ad1) W Komentarzu prof. T. Jasińskiego do art 318KPC mowa jest o tym że wyrok wstępny wydawany jest zarówno w przypadku dochodzenia roszczenia w powództwie o ustalenie, jak i w wypadku wytoczenia powództwa o zasądzenie. I jakkolwiek przykłady dot. powódz. ustalającego w kontekście wyroku wstępnego są słuszne ale dotyczą one wyjątku od zasady. Te zasady to:
-wyrok wstępny jest wydawany w sprawach o świadczenie. Jest wydawany wtedy gdy roszczenie jest ,,usprawiedliwione w zasadzie".(Np: załóżmy że ktoś dochodzi odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Ktoś poniósł szkodę na zdrowiu podczas jazdy koleją państwową. Domaga się 200tys odszkodowania. Wysokość żądania-200tys a u podstaw wysokości żądania znajduje sie odpowiedzialność sprawcy wypadku-osoby odpowiedzialnej majątkowo. Zatem usprawiedliwione w zasadzie oznacza nic innego jak kwestię odnoszącą się do podstaw odpowiedzialnościa nie do wysokości roszcz. wynikającej z odpowiedzialności.)
Wyroki wstępne mają znaczenie szczególnie w sprawach dotyczących:
-wypadków drogowych
-błędów lekarskich Gdy ktoś jest ubezpieczony to zazwyczaj ubezpieczyciel żąda aby wypłacić ubezpieczenie orzeczenia w którym jest wskazany odpowiedzialny za szkodę. W razie uszczerbku na zdrowiu, jego oszacowanie może być trudne, kwestia ekspertyz itp. ale wiadomo kto jest odpowiedzialny za szkodę wówczas wydawany jest wyrok wstępny. Ad3) Wyrok łączny- dotyczy sytuacjiszczególnych wydaje się go wtedy gdy sąd łączy pierwotnie kilka oddzielnych spraw.
Ad2) Jest wydawany gdy sąd może orzec o części roszczenie lub o niektórych roszczeniach lub wydaje wyrok częściowy w odniesieniu do powódźtwa wzajemnego.
Np:roszczenie gdy ktoś w 1-ym postępowaniu dochodzi 2 roszczeń pozostających ze sobą w związku.
 
Zarówno w wyroku wstępnym jak i częściowym:
-sąd nie orzeka o kosztach
-te wyroki podlegają zaskarżeniu-zaś ich nie zaskarżenie prowadzi do uprawomocnienie się wyroku.
Ad4) Wyrok końcowy może być wydany wtedy gdy zostały wydane wyroki nie rozstrzygające co do całości dochodzonego żądania lub żądań. Wyrok końcowy jest wydawany gdy wcześniej był wydany wyrok wstępny lub częściowy. W wyroku końcowym sąd rozstrzyga o kosztach postępowania.
 
Wykład 13 -20.04.08r.
Postępowanie cyw. tym różni sie od postępowania karnego, admin. że jego funkcją co do zasady jest obrona interesu prywatnego. Nie można nikogo zmusić do dokonywania czynności procesowych ale i nie można uniemożliwiać dostępu do sądu. Ustawodawca konstruując postępowanie cyw. ma zapewnić realizację sprawiedliwości proceduralnej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz