PODZIAŁ TEOLOGII PASTORALNEJ (wg Sekcji pastoralistów polskich) ogólna (fundamentalna) szczegółowa (nie ma zamkniętej listy zagadnień)
ANTROPOLOGIA PASTORALNA
to duszpasterska troska Kościoła o człowieka.
a) misterium creationis - prawdy wypływające z tajemnicy stworzenia: - przyczyny natury filozoficznej człowieka:
1) człowiek jako jedność złożona z duszy i ciała - chrześcijaństwo uznaje integralny istotny związek duszy i ciała człowieka. (Uwaga na dualizm.) z jednej strony duch powinien dominować nad elementali cielesnymi a z drugiej strony należy dowartościować element cielesności. 2) człowiek jako osoba - definicja Boecjusza - indywidualna substancja natury rozumnej ; działalność Kościoła dotyczy konkretnego człowieka, jego godności osobowej; pierwsze spojrzenie - podejście indywidualne; - podobieństwo do Boga (z aktu stwórczego)
- szacunek Kościoła do każdego człowieka - od początku jego istnienia
3) człowiek jako istota społeczna - (głosił to Arystoteles) człowiek nie może istnieć bez wsparcia i pomocy innych ludzi; w hierarchii bytów stoi najwyżej, ale jest zależny od innych ludzi w swoim rozwoju. Duszpasterstwo musi uwzględniać człowieka w tym społecznym wymiarze, żyjemy w siatce relacji; duszpasterstwo jest uzależnione np. od tego co dała nam rodzina; w chrześcijaństwie nie można żyć w izolacji; nie może nas nie obchodzić cierpienie innych ludzi; 4) człowiek w historii - zrównany z wymiarem społecznym jest dzieckiem swojej epoki; pewne zwyczaje, mentalność, upodobanie do określonych form np. muzyki, zaplecza kulturowego. Kościół nie może pominąć elementów płynących z epoki, bo ma za zadanie odczytywać znaki czasu.
b) misterium salutis - prawdy wypływające z tajemnicy zbawienia
przyczyny natury teologicznej człowieka 1) nadprzyrodzona transcendencja człowieka - człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże - dlatego jest w nas wpisane ukierunkowanie na Boga. 2) człowiek jako grzesznik
3) odkupienie w Bogu
4) życie z Ducha
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)