Teologia pastoralna-skrypt

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1358
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Teologia pastoralna-skrypt - strona 1  Teologia pastoralna-skrypt - strona 2  Teologia pastoralna-skrypt - strona 3

Fragment notatki:


TEOLOGIA PASTORALNA (semestr zimowy ) Metody teologii pastoralnej
objawienie
nauki empiryczne
wyprowadzenie wniosków pastoralnych
kompendium doktryny społecznej Kościoła
25.10.2004 Rzym
zawiera papieską radę Justica et pax. Skierowane do wszystkich chrześcijan. Próba oceny współczesnej oceny świata. Dedykowana JPII na jego życzenie. Budowa:
I - 4 rozdziały, fundamentalne zasady, katolickiej nauki społecznej Kościoła. II - 7 rozdziałów, szczegółowe zagadnienia: rodzina, praca, pokój, środowisko (bezrobocie), życie ekonomiczne, wspólnota polityczna, wspólnota międzynarodowa, III - 1 rozdział, zalecenia dot. Realizacji nauki społecznej Kościoła, porusza tematy: obojętność etyczna i religijna, które są wezwaniem dla Kościoła oraz relatywizm etyczny
HISTORIA TEOLOGII PASTORALNEJ
narodziny teologii pastoralnej
refleksja pastoralna istnieje w Kościele od początku jego założenia
refleksja o charakterze naukowo teologicznym
ukształtowanie się teologii pastoralnej jako samodzielnej dyscypliny uniwersyteckiej
Początki refleksji pastoralnej w ramach kościoła
Historycznym momentem w procesie formowania Kościoła jest dzień zesłania Ducha Św. (wcześniejsze wydarzenia istotne to wybór Dwunastu, prymat Piotra, Ostatnia Wieczerza, śmierć krzyżowa i Zmartwychwstanie)
Dzieje Ap. - początki refleksji pastoralnej - wybór siedmiu * dla potrzeb Kościoła, pomoc charytatywna, Apostołowie skupiają się na posłudze Słowa. * Sobór Jerozolimski o charakterze doktrynalno-pastoralnym. Chodziło o pogan nawracających się na chrześcijaństwo, czy mają poddać się obrzezaniu, czy od razu przyjąć chrzest; judaizujący uważali, że trzeba najpierw przyjąć religię Mojżeszową. Następuje rozstrzygnięcie doktrynalne - nie muszą przyjmować judaizmu. Oprócz tego doktrynalnego rozwiązania było też pastoralne, m.in. wezwanie do powstrzymywania się od jedzenia mięsa składanego bożkom. Listy św. Pawła - obok przekazywanej nauki wiary jest wiele praktycznych wskazań. Nauczanie ojców Kościoła - wskazówki dotyczące życia Kościoła.
Od czasów Piot ra Kanizjusza nazwa: teologia pastoralna, nie została sprecyzowana metodologia nauki pastoralnej.
Narodziny pastoralnej miały miejsce w XVIII w. w 1774r (pojawiła się pierwszy raz w programie wyższych studiów). A w 1777r zaczęto wykładać teologię pastoralną. Cesarzowa Maria Teresa podjęła decyzję wprowadzenia szkolnictwa wyższego (najważniejszym wydziałem pierwszych uniwersytetów był wydział teologiczny i filozoficzny; reforma szkolnictwa musiał objąć teologię) na terenie monarchii Austro-Węgierskiej. W reformie brali udział wybitni ludzie, m.in.

(…)


mówią o nich:
Pismo Święte (listy św.Pawła; przybliża sposób działania Chrystusa, głoszenia Ewangelii)
Teologia a) systematyczna (opiera się na teol. dogmatycznej i fundamentalnej; często refleksje z teol. pastoralnej łączono z moralną)
i historyczna
UNK - magisterium eclesiae (teologia pastoralna korzysta z jego dokumentów); podmiot UNK to bp Rzymu, Kolegium Biskupów całego świata w łączności…
… części teologii pastoralnej (wprowadzenie nauczania w jęz ojczystym - dotąd była łacina)
literatura i źródła teologii pastoralnej
Podział wg trzech obowiązków Kościoła (podział refleksji pastoralnej).
1 część - o obowiązku nauczania - magisterium 2 część - obowiązek administrowania i szafarstwa (sakramentów) - ministerium
3 część - obowiązek budowania - regimen
ad 1. nauka wiary i obyczajów: katechetyka
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz