Podział regulacji w gospodarce- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział regulacji w gospodarce- opracowanie - strona 1 Podział regulacji w gospodarce- opracowanie - strona 2 Podział regulacji w gospodarce- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Podział regulacji w gospodarce:
Regulacje ekonomiczne - starsza forma regulacji. Jest regulacją znacznie węższą. Pierwotnie koncentrowała się na monopolach sztucznych i firmach specyficznych dziedzin (kolej, instytucje finansowe). Obecnie odnosi się praktycznie do 3 rzeczy:
kontrola cen
kontrola warunków wejścia i wyjścia z rynku
kontrola rodzajów produktów
Regulacja standardów dóbr i usług w kontrolowanych branżach. regulacja przedsiębiorstw użyteczności publicznej (wodociągi, kanalizacja). Obejmuje także przedsiębiorstwa, które są zbliżone do pużytecnzości publicznej (transport, lotnictwo cywilne, regulacje dot. tv i radia).
regulacja przedsiębiorstw działających na rynku (?)
W procesie regulacji ekonomicznej chodzi głównie o tworzenie warunków konkurencji, a jeśli się tego nie da zrobić, to przeciwdziałanie dyskryminacyjnej polityce cenowej.
Regulacje społeczne. Nowsza i szersza forma regulacji. Składa się przede wszystkim z kontroli nad działalnością firm i ich produktami. Jest prowadzona generalnie przez zapisy reguł działania przedsiębiorstw oraz przed aprobatę produktów. Jest taka szeroka, gdyż kieruje się na warunki pracy, procesy produkcji, skażenia i zanieczyszczenia i produkty. Z założenia regulacja społeczna ma stanowić instrument ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników i konsumentów oraz ma stanowić instrument ochrony środowiska. Są nastawione na korygowanie efektów zewnętrznych, niepełnej informacji oraz niepewności, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub konsumpcją. Przykłady:
ochrona powietrza i wody
bezpieczeństwo elektrowni, w tym elektrowni atomowych
bezpieczeństwo pojazdów
bezpieczeństwo maszyn i narzędzi
warunki pracy
bezpieczne usługi medyczne
bezpieczne lekarstwa
Do regulacji społecznych należy również np. przymus ubezpieczeń zdrowotnych, a także zakaz konsumpcji pewnych dóbr i usług. Rola regulacji społecznych sprowadza się do:
zapewnienia dóbr publicznych
zapewnienia dóbr społecznych
redukcji kosztów zewnętrznych redukcji kosztów transakcyjnych
redukcji ryzyka, na jakie ludzie i przedsiębiorstwa są narażeni
W ostatecznym rachunku ma doprowadzić do wyrównania szans, sprawiedliwego dostępu do niektórych dóbr, ale również ma zapewnić pokój społeczny. Zarówno regulacje ekonomiczne jak i społeczne są odpowiedzią na zawodność rynku. Zawodność rynku:
niewystarczające uzbrojenie aktów wykonawczych
inercyjność. Regulacja jest odpowiedzią na występujące negatywne zjawiska, które zawsze są przed regulacjami.

(…)

… albo nie chcą zapłacić. Problem finansowania tych dóbr. Za czyste dobra publiczne bardzo często uznaje się tzw. niewyczerpywane zasoby środowiska, np. powietrze. Jeśli mowa o zasobach naturalnych, to nie są to do końca czyste dobra publiczne, ale są to dobra publiczne mieszane z tego względu, że zawsze występują w ograniczonej ilości. Prywatne kluby sportowe, kluby towarzyskie, telewizja kablowa - dobra…
… publiczne. Pierwotnie zostały rozpoznane przez ekonomię klasyczną. Mają wpływ na koszty innych firm lub dobrobyt i stopę życiową innych osób. Powodują to, iż indywidualny rachunek korzyści i kosztów prowadzony przez określony podmiot gospodarczy lub konsumenta nie odzwierciedla prawdziwych kosztów i korzyści w szerszej społecznej skali. Określona działalność gospodarcza może być racjonalna z punktu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz