Podział oddziaływań w ekosystemie
Pomiędzy organizmami żyjącymi we wspólnym środowisku na drodze ewolucji wytworzyło się mnóstwo zależności nazwanych w tym rozdziale oddziaływaniami wewnątrz ekosystemu. Organizmy stanowiące biocenozę wpływają na siebie wzajemnie oraz na biotop na ściśle określonych zasadach, w ten sposób formuje się tak zwana równowaga ekologiczna, każda obca ingerencja w ekosystem może zakłócać tą równowagę i doprowadzić do trwałych szkód w środowisku.
Wzajemne zależności w ekosystemie możemy podzielić na trzy grupy:
Pierwsza grupa zależności dotyczy konkurencji pomiędzy organizmami w ekosystemie o terytorium bytowania, dostęp do światła, wody i składników odżywczych.
Druga grupa to oddziaływania mające na celu wzajemną komunikację i przekazywanie sobie różnego typu informacji pomiędzy organizmami.
Trzecia grupa dotyczy oddziaływań w sferze psychologicznej, zależności takie można zaobserwować wśród zwierząt ale przede wszystkim to człowiek wykształcił w sobie możliwość wpływania na innych poprzez praktyki psychologiczne.
Zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie ogromną rolę odgrywają substancje chemiczne, a więc możemy podzielić oddziaływania pomiędzy organizmami na dwie podstawowe grupy odnośnie substancji chemicznych biorących udział w tych oddziaływaniach.
Z udziałem substancji i cząsteczek, stanowiących dla otrzymujących je organizmów źródło energii lub składników strukturalnych.
Z udziałem cząsteczek, które odgrywają wyłącznie lub przede wszystkim rolę nośników informacji lub regulatorów procesów ekologicznych przepływu energii i substancji przez ekosystem.
Cząsteczkowe rozpatrywanie relacji w środowisku to główne zadanie ekologii biochemicznej, a więc w kolejnych punktach pracy będę omawiała oddziaływania pomiędzy organizmami pod kątem związków biorących w nich udział.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)