Podstawy organizacji i kierowania - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy organizacji i kierowania - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Ma 1,5 strony. Omawia takie zagadnienia jak: planowanie i podejmowanie decyzji, pracownicy liniowi, struktura organizacyjna organizacji.

Podstawy organizacji i kierowania
! Książka - Profesor Mazur „ Cybernetyka a charakter” !
Wykład II
Temat: Planowanie i podejmowanie decyzji
Systemowo = całościowo
System to zbiór elementów i relacji. System to pojecie względne. W organizacji np. zakład produkcyjny, można wyróżnić oddziaływania, na które się ma wpływ a na które się wpływu nie ma. Oddziaływania, na które mamy wpływ w zakładzie to:
Rola sprawnego menadżera polega na tym by był w stanie ogarnąć wszystko, czyli ogarnąć systemowo swoją organizację.
Immanentną cecha każdej organizacji są zasady growe. A więc gra społeczna jest modelem zachowań organizacji. Więc jeśli jest to grą to pojawiają się liczne problemy, konflikty i sprzeczności. Przykład:
Jeżozwierze są zwierzętami ciepłolubnymi, ale w nocy jest im zimno i przytulają się do siebie, a jak się przytulają to się kłują i odchodzą od siebie i znowu jest im zimno.
Ważne jest, aby każda ze stron zachował odpowiedni dystans.
Zarządzanie, kierowanie jest wprost związane z uprawnieniami decyzyjnymi, ale także z wnioskami i odpowiedzialnością za te decyzje.
Relacje miedzy uprawnieniami a odpowiedzialnością powinny być adekwatne go charakteru organizacji.
Pracownicy liniowi - są to wszyscy decydenci, którzy decydują. W każdym dużym przedsiębiorstwie decyzja jest podejmowana na zasadzie kompromisu. Są to procesy o charakterze politycznym, co wymaga pewnych umiejętności. W każdej organizacji powinien funkcjonować czytelny podział uprawnień. Dla pewnej kategorii pracowników (nie robotniczych) podział uprawnień zapisywany jest w Księdze Służb. Uczestnicy organizacji pełnia w niej określone role. Role te powinny być do końca uświadamiane. Każdy z uczestników ma w organizacji określona rolę zapisaną w księdze służb. W ten sposób tworzy się formalna struktura organizacji. Formalna struktur to zbiór wszystkich ról, ale także relacji między tymi rolami. Te relacje maja różny charakter:
Więzi informacyjnych
Więzi funkcjonalnych
Więzi służbowych.
Uczestnicy organizacji występują w różnych komórkach. Każdy pracownik jest przypisany do określonej komórki. Przez przypisywanie do komórek tworzy się struktura organizacyjna organizacji. Są dwa podstawowe kryteria przydziału do danych komórek:
Podział funkcji
Zasada hierarchii (związane z władzą).
Przełożony
Otoczenie
Otoczenie
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz