Podstawy mikro i makro ekonomii - wykład 8

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy mikro i makro ekonomii - wykład 8 - strona 1

Fragment notatki:

WADY METODYKI SNA. SNA (system rachunkowości społecznej) metodologia obliczania makrowielkości w oparciu o kryterium pracy przynoszącej dochód. Wady: produkcja na własne potrzeby nie zaliczana do produktu globalnego, np. część wyprodukowanego mleka rolnik zatrzymuje dla siebie
wielokrotne naliczanie tych samych dochodów, tzw. wartości dodane
nie uwzględniona gospodarka „szarej” sfery
nie uwzględniona produkcja z odpadów.
W ramach metodyki SNA dochód narodowy oblicza się jako strumień dochodu. Dochód narodowy rozumie się jako sumę konsumpcji i inwestycji netto oraz wydatków państwowych na towary i usługi lub jako strumień dochodów. 16. KONKURENCJA DOSKONAŁA - charakteryzuje się tym, że żaden z kupujących i sprzedających nie ma wpływu na cenę. Cena jest wypadkową oferty wszystkich producentów i zapotrzebowania odbiorców na dany produkt.
Producent działający w konkurencji doskonałej dostosowuje wielkość produkcji w taki sposób, aby przy danej cenie rynkowej i danych kosztach produkcji osiągnąć zysk maksymalny.
Równowaga przeds. związana jest z kształtowaniem się sytuacji gałęzi przemysłu, do której należą wszyscy producenci wytwarzający dany produkt.
WSKAŹNIKI EKONOMICZNE Stopa spożycia - skłonność do konsumpcji- kategoria ekonomiczna wprowadzona przez J.M. Keynesa da określania udziału w dochodach gospodarstw domowych tej ich części, która jest przeznaczona na zaspokojenie bieżących potrzeb konsumpcyjnych. Narzędziem analizy podziału produktu społecznego i wzrostu gospodarczego jest przeciętna skłonność do konsumpcji (stopa konsumpcji spożycia), która jest stosunkiem części dochodów przeznaczonych, zwykle w skali roku, na konsumpcję do całego dochodu osiągniętego w tym samym czasie. Stopa wzrostu- stopa to arytmetycznie zobrazowana ewolucja czynnika ilościowego lub istniejąca relacja między dwoma czynnikami ilościowymi. Jest wyrażana zwykle stosunkiem procentowym wobec jednego z czynników lub wobec okresu bazowego. Indeks= wskaźnik- liczba wyrażająca procentowo stosunek wielkości rozpatrywanych do przyjętej podstawy. ANALIZA ROZLICZENIOWA 19. KRZYWA OBJĘTOŚCI Konsument ma ten sam poziom satysfakcji. Opcje A,B,C- jednakowy poziom satysfakcji dla konsumenta.
tabelka str.32
Im bardziej strome nachylenie krzywej tym wyższa wartość krzywej objętości. Krzywe te nie mogą się przecinać (konsumuje więcej jednego dobra, a mniej drugiego). Krzywa ukazuje preferencje konsumentów w stosunku do tych dwóch dóbr. Jeśli konsument kierował si8ę tylko gustami, jego wybory byłyby proste. Obrazuje różne kombinacje dwu dóbr dające ten sam poziom użyteczności całkowitej.

(…)

…. Jeśli konsument kierował si8ę tylko gustami, jego wybory byłyby proste. Obrazuje różne kombinacje dwu dóbr dające ten sam poziom użyteczności całkowitej. Ilość dobra Y jaka jest niezbędna do rekompensaty jednej jednostki dobra X nazywamy krańcową stopą substytucji (MRS) dobra X przez dobro Y.
MRS= MRS pokazuje nam preferencje konsumentów w stosunku do dóbr substytucyjnych. Pomijając ograniczenia w wyborach…
… do dóbr substytucyjnych. Pomijając ograniczenia w wyborach(zasobność budżetów, relacje cen) wówczas zasada wyboru przedstawia się: MUX =MUY- zrównanie użyteczności krańcowych (jest to fikcja).
Konsument działa jednak w świetle ograniczonym- napotyka na ceny i zasobność portfela. Konsument dąży do równowagi zwanej równowagą konsumenta. Równowaga konsumenta to względna stabilność zwyczajów nabywczych…
… na poziomie U4. Użyteczność danego dobra dla konsumenta nie jest wielkością daną (stałą).
Użyteczność dla danego konsumenta zmienia się i zależy od ilości danego dobra i dostępności innych dóbr substytucyjnych i komplementarnych. Inną użyteczność stanowi dla konsumenta różnorodność towaru na rynku, a inną też brak różnorodności. Wartość, którą konsument przywiązuje do poszczególnej jednostki danego dobra…
… aspekty:
+dla producenta
+dla konsumenta
Rozdzielczą funkcję cen mogą spełniać poprawnie tylko ceny równowagi rynkowej, takie ceny przy których podaż równa się popytowi
Redystrybucyjna funkcja cen powoduje że dokonuje się poprzez te ceny redystrybucja. …
… mikroekonomiczna). Umożliwia stawianie diagnoz, ułatwia podejmowanie decyzji, a także sprzyja racjonalizacji procesów gospodarczych.
WIELKOŚCI NOMINALNE I REALNE
Wartość nominalna- wartość danego do9bra, usługi lub innej rzeczy wyrażona najczęściej w pieniądzu i wyznaczona przez ceny bieżące bez uwzględnienia wpływu innych czynników, np. inflacji. realny PNB= 24. MODEL EKONOMICZNY
to uproszczony obraz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz