Podstawy epidemiologii-drogi zakażenia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy epidemiologii-drogi zakażenia - omówienie - strona 1 Podstawy epidemiologii-drogi zakażenia - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Podstawy epidemiologii-drogi zakażenia
Pionowa - zakażenie wertykalne, od matki na dziecko, mogące nastąpić poprzez: drogę łożyskową (wrodzone postacie chorób: różyczka, toksoplazmoza) , w czasie porodu (droga pochwowa, na przykład zakażenie opryszczkowe) lub podczas karmienie piersią . Pozioma - zakażenie horyzontalne. Przeniesienie z jednej osoby na drugą, które nie są w relacji matka - dziecko . Przez wektory- owady, kleszcze. Pod pojęciem droga zakażenia rozumiemy sposób, w jaki drobnoustroje przenoszą się ze źródła zakażenia do organizmu wraż­liwego. Wyróżniamy następujące drogi zakażenia: droga zakażenia kropelkowego bądź powietrznego, droga zakażenia pokarmowego, droga zakażenia przez kontakt bezpośredni, droga zakażenia przez kontakt pośredni.
Drogą zakażenia kropelkowego nazywamy przenoszenie się drobnoustrojów od chorego do zdrowego na kropelkach śliny i wydzielin błony śluzowej. Odmianą tego zakażenia jest zakażenie powietrzne. Różni się ono od zakażenia kropelkowego tym, że te drobnoustroje, które są bardziej odporne na wysychanie od kropelek śluzu, mogą się jeszcze unosić same w powietrzu i w ten sposób dostawać się do organizmu. Rodzajem tego zakażenia jest też zakażenie wywołane pyłem zanieczyszczonym drobnoustrojami. O drodze zakażenia pokarmowego mówimy wówczas, gdy drobnoustroje dostają się do organizmu wraz z pokarmem. Produktem najczęściej przenoszącym zakażenie jest woda, mleko i jego przetwory, mięso, owoce i warzywa. -Droga zakażenia przez kontakt bezpośredni występuje wówczas, gdy chory bezpośrednio styka się z osobnikiem zdrowym.
-Droga zakażenia przez kontakt pośredni jest to zakaże­nie przenoszące się z osobnika na osobnika za pośrednictwem przed­miotów lub osób trzecich. Największą rolę poza przedmiotami codziennego użytku (bielizna, naczynia, zabawki) odgrywają owady (komary, muchy, wszy, pchły). Rezerwuar zarazków - środowisko ludzkie i zwierzęce wraz z warunkami naturalnymi na ograniczonym terenie, w którym krąży drobnoustrój wywołujący określoną chorobę. Wrota zakażenia - wrotami zakażenia mogą być wszystkie otwory naturalne ciała ludzkiego oraz uszkodzona skóra. Są to miejsca, przez które z otaczającego środowiska od organizmu dostają się zarazki. Okres wylęgania - czas od wniknięcia zarazka do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów chorobowych. W tym okresie zarazek przystosowuje się do warunków panujących w organizmie, rozmnaża się i zaczyna działać patogennie. Nosiciel- osoba , która nie wykazuje widocznych objawów chorobowych ale równocześnie wydala z kałem, moczem, plwociną drobnoustroje chorobotwórcze. Jest on potencjalnym źródłem zakażenia dla otoczenia.

(…)

… specyficznych dla drobnoustroju. Ozdrowieńcy - ludzie, którzy chorowali i w okresie rekonwalescencji wydzielają chorobotwórczy drobnoustrój. -stały -okresowy Mikrobiom, mikrobiota - ogół mikroorganizmów występujących w danym siedlisku. Termin mikrobiom zaproponował Joshua Lederberg na przełomie XX i XXI w., nawiązując zwłaszcza do słów genom i proteom. Ponieważ większość organizmów mikrobioty (zwłaszcza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz