podstawy energii odnawialnej - egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
podstawy energii odnawialnej - egzamin - strona 1 podstawy energii odnawialnej - egzamin - strona 2 podstawy energii odnawialnej - egzamin - strona 3

Fragment notatki:

Energie odnawialne to takie, których źródła są niewyczerpane i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku, priorytety tematyczne: wodór i ogniwa paliwowe, efektywność energetyczna i energooszczędność, wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w celu beze misyjnego wytwarzania energii, produkcja paliw odnawialnych, czyste technologie węglowe, paliwa odnawialne wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia, inteligentne sieci energetyczne, wiedza na rzecz polityki energetycznej.
Dlaczego energie odnawialne:
Alternatywa dla energii kopalnych
Zmniejszenie emisji gazów
Energia zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju
Szansa na dostęp do elektryczności dla ponad 2 miliardów ludzi na terenach gdzie nie ma innych źródeł energii
Odnawialne i nieodnawialne źródła energii:
ODNAWIALNE
drewno i inne rodzaje biomasy
energia Słońca
energia wiatru
energia geotermalna
energia wody
NIEODNAWIALNE
węgiel kamienny
węgiel brunatny
ropa naftowa
gaz ziemny
rudy metali
pierwiastki promieniotwórcze
Obecnie produkcja energii elektrycznej odbywa się głównie w oparciu o surowce konwencjonalne: węgiel, ropę naftową i gaz ziemny.
Energia niekonwencjonalna nie zawsze jest energią odnawialną. Do niekonwencjonalnych źródeł energii, których zasoby są wyczerpywalne zaliczamy: wodór, magneto-hydro-dynamikę i ogniwa paliwowe. Istnieje pięć grup energii odnawialnych:
Wodna Biomasy Geotermalna Wiatru
Słoneczna
Cele na rok 2020:
redukcja emisji gazów cieplarnianych od 20%
ograniczenie zużycie ograniczenie energii o 20%
zwiększenie wykorzystania energii odnawialnych o 20%
Woda pokrywa aż trzy czwarte naszej planety. Od dawna znajdowała zastosowanie w domach, rolnictwie, przemyśle czy transporcie. Dziś stanowi również jeden z największych potencjałów energetycznych.
Energia spadku wody:
Energia mechaniczna wody wprawia w ruch turbinę i za pomocą alternatora przekształcana jest w energię elektryczną. Moc zależy od wysokości spadku wody i od przepływu.
Co zapewniają systemy MEW?
Energia elektryczna dla
Centralnej sieci elektroen.
Sieci wydzielonej
Zasilania urządzeń zdalnych Niezawodność
Bardzo niskie koszty eksploatacyjne
Zmniejszenie uzależnienia od zmieniających się cen energii


(…)

….
Elektrownia jądrowa
W reaktorze jądrowym przeprowadza się kontrolowane rozszczepienie ciężkich jąder atomów. Energia jądrowa przekształcana jest w energię cieplną, która napędza turbiny i produkuje energię elektryczną. Przebieg reakcji kontroluje się wychwytując nadmiar neutronów (by reakcja się zbyt nie rozwijała) lub ochładzając neutrony (by usprawnić reakcje).
Z A L E T Y
wydajne źródło energii niska…
…, które odpływa znad tego „równikowego pasa ciszy” opada następnie na ziemię w okolicach zwrotników, a stamtąd rozprzestrzenia się na północ i na południe w postaci stałych wiatrów zachodnich i zwanych też pasatami stałych wiatrów wschodnich. To jednak nie te, globalne wiatry, lecz charakterystyczne dla danego obszaru wiatry lokalne mają największy wpływ na pogodę na danym terenie. Potencjał energii wiatru…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz