Podstawy eksploatacji technicznej - ćwiczenia - intensywność uszkodzeń

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 2002
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy eksploatacji technicznej - ćwiczenia - intensywność uszkodzeń - strona 1 Podstawy eksploatacji technicznej - ćwiczenia - intensywność uszkodzeń - strona 2

Fragment notatki:

Zadanie 39
Urządzenie o równoległej strukturze niezawodnościowej składa się z dwóch jednakowych elementów. Intensywność uszkodzeń elementu jest równa λ. Intensywność odnowy elementu może przyjmować jedną z dwóch wartości. Jest ona równa μ1, gdy odnawiany jest jeden element. Jeśli w tym samym czasie „równolegle” są poddawane odnowie obydwa elementy intensywność odnowy elementu spada, przyjmując wartość μ2. W rozpatrywanym przypadku nie ma żadnych ograniczeń, co do liczby elementów, które mogą być odnawiane w tym samym czasie. Wyznaczyć stacjonarny współczynnik gotowości tego urządzenia, pomijając tzw. uszkodzenie o wspólnej przyczynie.
Rozpatrywane stany urządzenia:
0 - wszystkie elementy zdatne,
1 - jeden element niezdatny,
2 - dwa elementy niezdatne
Ponieważ nie uwzględniamy uszkodzeń o wspólnej przyczynie, przejścia oznaczonego linią przerywaną nie bierzemy dalej pod uwagę.
Po, P1, P2 − stacjonarne prawdopodobieństwa, że urządzenie znajduje się odpowiednio w stanie 0, 1, 2
Ostatnie równanie tworzymy korzystając z warunku normującego.
Urządzenie ma strukturę równoległą, gdy co najmniej jeden element jest zdatny to urządzenie jest zdatne. Prawdopodobieństwo stacjonarne takiej sytuacji jest tzw. stacjonarnym współczynnikiem gotowości − kg, co można zapisać jak niżej:
, czyli należy wyznaczyć P2.
z równania (1) wyznaczamy Po: z równania (2) wyznaczamy P1: , i podstawiając do równania (1): podstawiamy wyliczone wartości Po i P1 do równania (3): → Odp. .
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz