Podstawowe założenia filozofii Epikura- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 742
Wyświetleń: 2177
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe założenia filozofii Epikura- opracowanie - strona 1 Podstawowe założenia filozofii Epikura- opracowanie - strona 2 Podstawowe założenia filozofii Epikura- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Przedstaw podstawowe założenia filozofii Epikura. Wyjaśnij znaczenie terminu irracjonalizm, odnieś go do poszczególnych poglądów filozoficznych. (+ termin RACJONALIZM)
EPIKUR Z SAMOS
Celem jest szczęście, brak cierpień, wszelkie przyjemności. Dlaczego mamy się bać śmierci, jeżeli gdy my jesteśmy to jej nie ma, a gdy nas nie ma, to śmierć jest?
Głównym źródłem wiedzy o Epikurze i jego systemie są prace rzymskiego filozofa i poety Lukrecjusza. Epikur z Samos (341 p.n.e.-270 p.n.e. - tzw. druga faza klasycznego okresu greckiego) założył własną szkołę w ogrodzie („ogród Epikura”, „filozofowie z ogrodów”). Cel epikureizmu był ten sam, co w innych systemach hellenizmu - wyjaśnienie, na vzym polega szczęście i jak osiągnąć. Założenia:
materializm, hedonizm - celem człowieka jest szczęście i rozkosz. Szczęście polega na doznawaniu przyjemności, a nieszczęście na doznawaniu cierpień. Brak cierpienia odczuwany jako przyjemność. Człowiek jest istotą przemijającą, a życie przynosi cierpienia. Hedonizm łączył się z kultem życia, jego akceptacją.
przyjemność negatywna - równowaga, stałość, przy braku potrzeb człowiek jest zupełnie wolny od cierpienia. Jest to przyjemność wyższa. Żywiołowa przyjemność życia, do której wystarcza brak cierpień.
przyjemność pozytywna - podleganie zmianom. Tam, gdzie istnieją potrzeby, zawsze grozi ich niezaspokojenie. A samo zaspokojenie złączone jest z cierpieniem. Przyjemność pozytywna nie jest celem, lecz środkiem do zagłuszania dręczących człowieka potrzeb. Przyjemności pozytywne są dwojakiego rodzaju:
przyjemności fizyczne - bardziej zasadnicze, gdyż duchowe nie mogłyby bez nich istnieć. Epikur: „przyjemność brzucha jest podstawą i korzeniem wszelkiego dobra”
przyjemności duchowe - wyższe, dają więcej przyjemności, np.: czytanie, oglądanie przedstawień teatralnych, dysputa filozoficzna
Rozum jest podstawą szczęścia. Źródłem jest trzeźwość rozumu. Droga do szczęścia to również cnota, a osiągnąć ją można tylko przez rozum. Aby osiągnąć szczęście konieczna jest eliminacja lęków, obaw:
Przed śmiercią - należy wyzbyć się go, gdyż wraz ze śmiercią kończy się życie.
Przed bogami - bogowie nie mieszają się do życia.
Przed cierpieniem - łatwe jest do zniesienia, bo gdy jest silne, to nie długotrwałe, a gdy długotrwałe, to nie jest silne
Przed niemożnością osiągnięcia szczęścia - radość jest łatwa do zdobycia, jeśli tylko człowiek żyje rozumnie.
Materialistyczna teoria przyrody - Demokryt z Abdery twierdził, że wszystko składa się z atomów. Epikur uważał, że wszystko składa się z atomów o różnym charakterze, że istnieją tylko rzeczy i przestrzeń między nimi. Epikureizm to

(…)

… - Demokryt z Abdery twierdził, że wszystko składa się z atomów. Epikur uważał, że wszystko składa się z atomów o różnym charakterze, że istnieją tylko rzeczy i przestrzeń między nimi. Epikureizm to filozofia przyrody, która wyrzekła się czynników nadprzyrodzonych. Sensualizm - poznanie przez zmysły (bierne - dotyk, węch, smak, czynny - wzrok)
Etyka - uznaje jedynie dobra doczesne. Człowiek odpowiedzialny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz