Podstawowe wiadomości z mechaniki skał - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe wiadomości z mechaniki skał - wykład - strona 1 Podstawowe wiadomości z mechaniki skał - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Podstawowe wiadomości z mechaniki skał
Uwagi ogólne
Mechanika skał jako nauka teoretyczna opiera się zasadniczo na mechanice ośrodków ciągłych, a jako nauka stosowana rozwija się na pograniczu wielu dyscyplin, tj. geologii, geologii inżynierskiej, hydrogeologii, hydrauliki, geofizyki, mechaniki gruntów i mechani­ki górotworu.
Mechanika skał rozwinęła się jako odrębna nauka na potrzeby budownictwa, głównie wodnego, w krajach, których duży procent powierzchni pokrywają góry, a więc we Francji, Austrii, Czechosłowacji itp. W Polsce mechaniką skał zainteresowano się szerzej dopiero w łatach sześćdziesiątych tego wieku, w związku z planowaną budową szeregu zapór wodnych w Karpatach. Na większą skałę pierwsze badania kompleksowe skał jako podłoża zapór wykonano do zapory Czorsztyn. Badania te były prowadzone pod kierownictwem prof. K. Thiela [29, 88, 89].
Mechanika skał opiera się głównie na doświadczeniach. Związane to jest m.in. z trudnością znalezienia odpowiedniego modelu teoretycznego, który wiernie odwzorowy­wałby skałę w jej bardzo urozmaiconych warunkach naturalnych. Najczęściej zakłada się, że skały stanowią ośrodek ciągły i w związku z tym stosuje się teorię sprężystości i plastyczności do opisu zachowania się skał w określonych warunkach.
Należy jednak mieć na uwadze, że skały nie są ośrodkiem ciągłym, gdyż z reguły są spękane i poprzecinane powierzchniami nieciągłości w różnej skali. Sprawia to, że niektórzy badacze uważają skały za ośrodek niespoisty, podlegający prawu Coulomba. Faktycznie skały nie są ani ośrodkiem ciągłym ani niespoistym, a do tego są najczęściej anizotropowe, niejednorodne i nawodnione. W związku z powyższym w mechanice skał do tej pory teorie weryfikuje się na drodze doświadczalnej, a do wyników doświadczeń szuka się dopiero wyjaśnienia teoretycznego.
W rozdziale tym podano ogólną charakterystykę skał i masywów skalnych, metody badań ich właściwości fizycznych i mechanicznych oraz. parametry charakteryzujące skały i masywy skalne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz