Podstawowe surowce naturalne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe surowce naturalne-opracowanie - strona 1 Podstawowe surowce naturalne-opracowanie - strona 2 Podstawowe surowce naturalne-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Technologiczne kryteria klasyfikacji surowców naturalnych
Wyliczanie wielkości zasobów.
Do obliczenia wielkości zasobów w złożach stosować metodę objętościową, statystyczną lub bilansu materiałowego. Metoda objętościowa polega na obliczeniu objętości pustych przestrzeni w skale zbiornikowej. Objętość ta odpowiada objętości występujących w skale zbiornikowej nagromadzeń węglowodorów; przelicza się ją zwykle na objętość, jaką węglowodory zajmowałyby w warunkach normalnych. Objętość węglowodorów w złożu nazywa się zasobami geologicznymi, a ta część zasobów która po zastosowaniu określonych metod eksploatacji złoża można wydobyć na powierzchnie nazywa się zasobami wydobywanymi. Definiuje się także zasoby bilansowe, czyli zasoby które opłaca się eksploatować.
Klasyfikacja zasobów
Złoża gazu ziemnego i ropy naftowej występują w różnych warunkach geologicznych i na różnych (często bardzo dużych) głębokościach. Określenie granic i objętości zbiornika złożowego bywa więc trudne i wymaga wielu kosztownych prac rozpoznawczych (wiertniczych, geofizycznych).
W zależności od stopnia rozpoznania i udokumentowania zasobów podejmuje się decyzję dotyczące zagospodarowania i rozpoczęcia eksploatacji złóż. Z tego względu najbardziej przydatnym sposobem klasyfikacji jest ich podział na kategorie obejmujące złoża rozpoznane i udokumentowane w podobnym stopniu. W
W krajach zachodnich zasoby dzieli się na przemysłowe (kategorie A,B,C1 i C2) i prognostyczne (D1 i D2). Warunkiem zaliczenia zasobów do kategorii A lub B jest określenie geologicznej budowy oraz wielkości złoża. Konieczne jest ponadto uzyskanie gazu lub ropy z co najmniej dwóch lub trzech otworów dowierconych do tego samego poziomu w danym złożu. Należy również określić wydajność poziomu, statyczne ciśnienie złożowe, dozwolone natężenia wydobycia z otworu wiertniczego, jakość ropy lub gazu.
Wybrane procesy technologiczne pozyskiwania paliw i surowców dla przemysłu chemicznego
Podstawowe surowce naturalne (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny)
Klasyfikacja rop naftowych ze względu na gęstość, zawartość siarki oraz zawartość składników grupowych. Podstawowe właściwości fizykochemiczne rop naftowych
Gęstość określonej ropy zależy istotnie od struktury jej składu węglowodorowego. Gęstość węglowodorów rośnie bowiem zazwyczaj wzrostem wartości stosunku liczby atomów węgla do atomów wodoru w ich cząsteczkach. Ropy zawierające dużo parafin i naftenów charakteryzują się niską wartością stosunku C/H. Ponieważ wodór jest lżejszy od węgla, więc takie ropy mają gęstość mniejszą od gęstości rop aromatycznych. Gęstość, a zwłaszcza stosunek H/C, umożliwia więc określenie w sposób przybliżony stopnia parafinowości lub aromatyczności rop naftowych, jak też wydzielonych z nich frakcji. W typowych ropach wartość H/C wynosi 1,8.


(…)

… nieprecyzyjne). Towarzyszy on na ogół złożom ropy naftowej
Liczba Wobbego jest to iloraz ciepła spalania (Q) i pierwiastka kwadratowego z gęstości względnej gazu (d) odniesionej do powietrza. Wartość liczby Wobbego jest podstawą do podziału paliw gazowych na podgrupy.
Wyróżnia się:
dolną Liczbę Wobbego - gdy za wartość kaloryczną przyjmuje się jego wartość opałową;
górną Liczbę Wobbego - gdy za wartość kaloryczną przyjmuje się jego ciepło spalania.

… widzenia:
-typu węgla (zaliczenie do typów w zależności od zawartości części lotnych, ciepła spalania i tzw. spiekalności
-stopnia czystości (zawartość siarki i popiołu, wilgotności)
-asortymentu tj. klasy ziarnistości (węgle grube, kęsy, kostka, orzech, węgle średnie, węgle miałowe)
Te trzy elementy charakterystyki technologicznej węgla są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przeznaczeniu węgla…
… się w złożach w postaci rozproszonej w wodach podziemnych lub ropie naftowej
Gazy ziemne oprócz węglowodorów stanowiących ich podstawową masę zawierają często także i inne składniki, jak CO2, CO, H2S, N2, H2 i gazy szlachetne. Składniki węglowodorowe to głównie metan i etan oraz w znacznie mniejszych ilościach wyższe alkany - propan, butany oraz pentany i heksany.
W gazie ziemnym z różnych złóż różna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz