Podstawowe pojęcia na podstawie kodeksu cywilnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe pojęcia na podstawie kodeksu cywilnego - strona 1 Podstawowe pojęcia na podstawie kodeksu cywilnego - strona 2 Podstawowe pojęcia na podstawie kodeksu cywilnego - strona 3

Fragment notatki:

Podstawowe pojęcia na podstawie kodeksu cywilnego :
Nieruchomości - są to części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Ruchomość - rzeczy ruchome. Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości. Jest ona definiowana w doktrynie w sposób negatywny jako wszystko to, co nie jest nieruchomością.
Cechy szczególne nieruchomości: Stałość -jest to właściwość samego gruntu(części ziemi), jak i posadowionych na nim budynków oraz znajdujących się w nim ukorzenionych nasadzeń.
Trwałość - odnosi się zarówno do fizycznej niezniszczalności samej ziemi jak i do stosunkowej długości naniesień(budynki i budowle). Fizyczna niezniszczalność powoduje, że nieruchomość może być wykorzystywana jako lokata kapitału lub jego zabezpieczenie. Fizyczna niezniszczalność nie oznacza ekonomicznej trwałości, gdyż wartość ziemi na ogół rośnie wraz z upływem czasu, a jej zabudowy raczej maleje.
Różnorodność - nie ma dwóch identycznych nieruchomości. Każda jest inna, niepowtarzalna, ma szereg indywidualnych, wyróżniających ją cech.
Niepodzielność - brak możliwości rozdzielenia gruntu i dokonanych na nim naniesień. Niemożność fizycznego podzielenia obiektów kubaturowych. Znaczna trudność podzielenia kapitału zainwestowanego w nieruchomość odzyskania np. jego części.
Deficytowość - wobec wzrostu liczby mieszkańców ziemi, a zatem również wzrostu popytu, fakt, iż ilość zasobów gruntowych jest stała, a nawet wręcz zmniejsza się powoduje deficyt nieruchomości.
Lokalizacja - jest to jeden z podstawowych czynników wpływających na wartość nieruchomości. Obejmuje ona zarówno elementy fizycznej lokalizacji nieruchomości jak i jej miejsca w otoczeniu społeczno- gospodarczym(położenie ekonomiczne)Lokalizacja fizyczna- geograficzne położenie nieruchomości. Położenie ekonomiczne-dostępność infrastruktury technicznej i socjalnej, możliwość wykorzystania zjawisk synergii z efektami działań sąsiadujących podmiotów gospodarczych.
Prawo do nieruchomości: Ograniczone prawo rzeczowe - polega na wykonywaniu niektórych uprawnień na cudzej rzeczy, przysługujących w zwykłych warunkach właścicielowi. W takim znaczeniu stanowią obciążenia prawa własności. Zakres tych obciążeń jest rozmaity, odmienny w przypadku poszczególnych praw. Nigdy jednak nie posuwają się do całkowitego pozbawienia właściciela wszystkich jego uprawnień względem rzeczy.
Własność - w znaczeniu ekonomicznym jest to każda forma władania rzeczami oraz innymi składnikami majątkowymi. Właścicielem jest ten, kto faktycznie dysponuje w swoim interesie danym dobrem ekonomicznym. Nie ma znaczenia, w jaką postać prawną to władanie jest przyobleczone. Natomiast w znaczeniu prawnym własność to tylko jedna, podstawowa forma władania.


(…)

zabezpieczenia kredytu. Występuje wiele form zabezpieczenia kredytu. Zarządzanie nieruchomościami jest to działalność zawodowa, prowadzona przez osoby posiadające licencję zarządcy nieruchomości. Polega ona na zawodowym (odpłatnym) wykonywaniu następujących czynności zleconych przez właściciela nieruchomości:
prowadzeniu i nadzorowaniu bieżącej obsługi nieruchomości,
planowaniu krótko- i długookresowych celów…
…, stosują odesłanie, że „nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej”.
Dzierżenie - „kto faktycznie włada, za kogo innego, jest dzierżycielem”. Dzierżyciel włada rzeczą faktycznie z wolą władania, za kogo innego.
NAJEM
DZIERŻAWA
forma umowy
pisemna lub ustna
brak formy pisemnej w przypadku umowy na okres dłuższy niż rok…
…, konstrukcje mostowe, drogi, lotniska, obszary parków narodowych itp. Do nieruchomości specjalnych zalicza się także nieruchomości z przeznaczeniem dla danej społeczności lokalnej, środowisk lub członków organizacji( schroniska turystyczne, stadiony, hale sportowe itp.)
Specyfika nieruchomości jako przedmiotu inwestowania
Racjonalność:
Inwestorem może być każdy i osoby fizyczne(w tum prowadzące działalność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz