To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawowe pojęcia mechaniki
Prawa ruchu Newtona:
Prawo pierwsze. Każde ciało trwa w stanie spoczynku lub ruchu jednostajnego prostoliniowego dopóty, dopóki siły nań działające tego stanu nie zmienią.
Prawo drugie. Zmiana ilości ruchu (czyli pędu lub impulsu) jest proporcjonalna względem siły działającej i ma kierunek prostej, wzdłuż której ta siła działa.
Prawo trzecie. Każdemu działaniu towarzyszy równe i przeciwnie zwrócone przeciwdziałanie, czyli wzajemne dwóch ciał są zawsze równe i skierowane przeciwnie.
Prawo czwarte. Jeżeli na punkt materialny o masie m działa jednocześnie kilka sił, to każda z nich działa niezależnie, a wszystkie razem działają tak, jak jedna tylko siła równa wektorowej sumie wektorów danych sił.
Prawo piąte (grawitacji). Każde dwa punkty materialne przyciągają się wzajemnie z siłą wprost proporcjonalną do iloczynu ich mas (m1} m2) i odwrotnie proporcjonalną do kwadratu odległości r między nimi. Kierunek siły leży na prostej łączącej te punkty.
P = , k - stała grawitacji
Do podstawowych pojęć mechaniki należą: ruch, przestrzeń, czas, materia (której miarą jest masa) i siła.
Przestrzeń - rozumiemy przestrzeń euklidesową,, która ma trzy wymiary odległości, mierzone w trzech prostopadłych kierunkach, nazywane długością, szerokością i wysokością.
Masa jest jednocześnie miarą „ilości materii zawartej w ciele” i miarą bezwładności ciała. Jednostką masy jest kilogram (1 kg). Kilogram jest masą międzynarodowego wzorca przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar w Sevres pod Paryżem. Masa tego wzorca została umownie przyjęta jako masa 1 kg.
Siła jest miarą wzajemnego oddziaływania ciał, przejawiająca się wyprowadzeniem ich ze stanu spoczynku, zmiana ruchu lub utrzymaniem w stanie równowagi. Siła jest wielkością wektorową, ma zatem punkt przyłożenia, wartość, kierunek i zwrot.
ROZRÓŻNIAMY NASTĘPUJĄCE SIŁY:
masowe lub objętościowe - proporcjonalne do masy rozłożonej w objętości, działające na wszystkie punkty ciała,
powierzchniowe - powstające przy bezpośrednim zetknięciu się jednego cala z drugim,
zewnętrzne - pochodzące od punktów lub ciał nie należących do rozpatrywanego układu mechanicznego,
wewnętrzne - pochodzące od punktów lub ciał należących do rozpatrywanego układu mechanicznego,
czynne (obciążenia zewnętrzne) - mogące wywołać ruch,
bierne - czyli reakcje powstające pod wpływem sil czynnych.
Jednostką siły w układzie międzynarodowym SI jest
in = ikg • m • s 2
Metoda dynamiczna pomiaru sił polega na zmierzeniu wartości przyśpieszenia nadanemu danej masie i z drugiego prawa Newtona obliczeniu wartości siły.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)