To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawowe funkcje logiczne realizowane przez elementy pneumoniczne
Operacje realizowane przez pneumoniczne elementy strumieniowe są odpowiednikiem operacji wykonywanych przez elementy elektroniczne i automatyczne .
Rozróżniamy dwie grupy elementów pneumonicznych :
1. Elementy klasyczne(działanie na zasadzie tłoka i cylindra)
Strumieniowe (wykorzystujące zjawisko przylegania strugi)
Podział elementów strumieniowych:
a ) strumień analogowy - sygnał ciągły DYSZA DYSZA
Pwe Pwy Px kierunek strumienia gdy działa Px
kierunekstrumienia gdy nie działa Px P.x- sygnał sterujący
Na rys.1 przedstawiono schemat elementu strumieniowego realizującego funkcję negacji y = . W operacji tej zmienna zależna y jest funkcją tylko jednej zmiennej niezależnej x. W elemencie tym podanie sygnału x ( ciśnienie sterujące px ) odrywa strumień od ścianki, a tym samym przerywa dopływ powietrza do dyszy odbiorczej (sygnał y=0). b) strumień przekaźnikowy (dyskretny ) - pewne cechy sygnału ciągłego - z przepływem turbulentnym rys. 2
DYSZA DYSZA
Pwe Pwy Px strumień zasilający
kierunek strumienia gdy działa Px kierunekstrumienia gdy nie działa Px W takim rozwiązaniu gdy nie działa strumień zasilający następuje przepływ i uzyskujemy na wyjściu sygnał ( stan 1 ) , jeżeli podany zostaje strumień zasilający Px (Px ≈ 0.1 Pz ) to następuje rozproszenie strumienia i na wyjściu uzyskujemy sygnał (stan 0).
- z przylegającym strumieniem a) kierunek strumienia gdy nie ma ścianki b)kierunek strumienia gdy jest ścianka Powyższe rysunki przedstawiają zjawisko przylegania strugi , jeżeli w elemencie zastosujemy ściankę to strumień będzie po niej jechał.
(…)
… prostej budowie i niezawodności i tym samym sygnale sterującym są stosowane wraz z siłownikami pneumatycznymi i innymi elementami wykorzystującymi powietrze jako medium robocze.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)