Podpis elektroniczny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1946
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podpis elektroniczny - strona 1 Podpis elektroniczny - strona 2 Podpis elektroniczny - strona 3

Fragment notatki:

Zajęcie odbywają się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, a prowadzi je prof. dr hab. Tadeusz Grabiński. Notatka składa się z 10 stron.

Podpis elektroniczny - dane w postaci elektronicznej, które wraz
z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny.
E-podpis to oprogramowanie, które pozwala odbiorcy dokumentu na niezaprzeczalne stwierdzenie autentyczności przesłanego drogą elektroniczną dokumentu oraz tożsamości nadawcy. Podpis elektroniczny nie może być podrobiony, a jakakolwiek zmiana w podpisie, dokonana przez niepowołaną osobę, jest natychmiast wykrywalna. Co więcej, podpis elektroniczny daje gwarancję, że nie tylko w kodzie podpisu nikt nie dokonał modyfikacji, ale także w dokumencie, który jest nim sygnowany. Innymi słowy, poufny jest nie tylko sam podpis, ale również zaszyfrowany za jego pomocą dokument. E-podpis jest więc w rzeczywistości bezpieczniejszy od tradycyjnego, odręcznego. Nadawca wiadomości opatrzonej takim podpisem nie może wyprzeć się jej wysłania, gdyż e-podpis zgodnie z prawem jest niezbitym d­wodem stwierdzającym jego tożsamość.

Kto może złożyć podpis elektroniczny?

Z przepisów wynika, że osobą składającą podpis elektroniczny może być jedynie osoba fizyczna. Z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość stosowania podpisów innych niż tylko ściśle analogicznych do odręcznych. Na przykład podpisów osób prawnych, które nie ujawniają tożsamości osób podpisujących się, ale których tożsamość może zostać ustalona przez podmioty upoważnione, np. zarząd firmy / banku. Polska ustawa nie przewiduje jednak posługiwania się podpisem elektronicznym przez osoby prawne. Możliwość składania podpisu przysługuje jedynie osobie fizycznej, która jest uprawniona do reprezentowania osoby prawnej.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz