To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podmioty prawa Podmioty prawa w różnych gałęziach prawa Jest nim osoba lub odpowiednio zorganizowana grupa osób, która może być nosicielem różnego rodzaju praw i obowiązków. W prawie cywilnym podmiotem prawa jest każda osoba, w prawie karnym podmiotem prawa jest sprawca czynów, oskarżony, podejrzany, poszkodowany, prokurator oraz sąd, w prawie administracyjnym obywatel i cudzoziemiec, zaś w prawie międzynarodowym podmiotem prawa jest państwo, naród. Osoba fizyczna Jest nią każdy człowiek od chwili urodzenia aż do śmierci. Każda osoba fizyczna ma zdolność prawną. Dla zwykłego człowieka o zdolności prawnej świadczą akty prawa cywilnego (akt urodzenia i akt zgonu).
Zdolność prawa Zdolność prawna - zdolność do tego, by być nosicielem praw i obowiązków, a więc możliwość posiadania praw i obowiązków. Zdolność prawną ma każdy człowiek od urodzenia. Zdolności prawnej nie można ograniczyć. To, że człowiek ma zdolność prawną nie oznacza, że faktycznie ma jakieś prawa i obowiązki i że nabył je przez swoje działanie. Zdolność do czynności prawnych Zdolność do czynności prawnych - zdolność danej osoby do dokonywania szczególnego rodzaju czynności konwencjonalnych, przez które można nabyć lub utracić określone prawa i obowiązki np.: zawarcie umowy, sporządzenie testamentu. Nie jest to zdolność przysługująca każdemu człowiekowi. Zdolność do czynności prawnych może być:
Pełna - zdolność tą ma każdy, który ukończył 18 lat i nie jest ubezwłasnowolniony. Osoba taka może dokonywać wszystkich czynności dopuszczalnych przez prawo. Pełną zdolność do czynności prawnych otrzymuje też niepełnoletnia kobieta po wejściu w związek małżeński (jeśli dojdzie do rozwodu przed skończeniem 18 roku życia, nie traci ona pełnej zdolności do czynności prawnych).
Ograniczona - mają ją osoby w wieku od 13 do 18 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo. Są to osoby, które mogą dokonywać tylko pewnych czynności prawnych i mogą dokonywać pewnych czynności prawnych jedynie za zgodą swoich przedstawicieli ustawowych (rodzic, kurator).
Niektóre osoby fizyczne nie mają zdolności do czynności prawnych. Są to osoby poniżej 13 roku życia oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. W imieniu takich osób czynności prawnych dokonują ich ustawowi przedstawiciele. Osoby takie mogą zwierać drobnych umów związanych z drobnymi sprawami życia codziennego np.: zakup gazety. Umowy te są ważne jeżeli nie prowadzą do rażącego pokrzywdzenia osoby nie mających zdolności do czynności prawnych. Ubezwłasnowolnienie:
Całkowite - spowodowane zaburzeniami psychicznymi, chorobą psychiczną, niedorozwojem psychicznym (jeśli osoba nie może kierować swoim postępowaniem). Konieczność ustanowienia opiekuna: członka rodziny lub odpowiedni zakład. Czynności prawne zawarte przez te osoby nie są ważne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)