PODMIOTY POSTEPOWANIA EGZEKUCYJNEGO Organy prowadzące postepowanie egzekucyjne - organy egzekucyjne, organ rekwizycyjny, poborca skarbowy, egzekutor, organa pomocnicze np. organy wojska policji itp. - są to te organy przed którymi toczy się postępowanie egzekucyjne, które rozpatrują środki prawne wnoszone w postępowaniu, dokonują czynności faktycznych i prawnych. Są to organy uprawnione do stosowania środków egzekucyjnych przewidzianych w ustawie. Ustawa dokonuje podziałów organów egzekucyjnych w zależności od :
Egzekwowanych przez nie obowiazków. - - organem upoważnionym do stosowania wszystkich pieniężnych środków egzekucyjnych jest naczelnik urzędu skarbowego , natomiast pozostałe są uprawnione do sodowania niektórych środków egzekucyjnych.
- organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych niepieniężnych jest właściwy jest wojewoda .
Właściwość miejscowa:
W sprawie odebrania rzeczy, opróżnienie budynku lub pomieszczeń - właściwość wg miejsca wykonania obowiązku. Nieruchomości lub obiektów budowlanych- wg l położenia nieruchomości. Wykonania działalności gospodarczej- wg stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeśli miejsce wykonywania jest poza miejscem zamieszkania lub siedziby zobowiązanego. sprawy majątkowe lub ruchomości- wg miejsca zamieszkana bądź siedziby zobowiązanego.
ze względu na zakres możliwości - Z organem egzekucyjnym związany jest EGZEKUTOR, czy poborca skarbowy.
EGZAKUTOR- pracownik organu egzekucyjnego do którego należy szereg czynności faktycznych m.in. prowadzenie egzekucji, doręczenie odpisu tytułu wykonawczego, niekiedy czynności prawnych. Na jego działania służy skarga rozpatrywana przez organ egzekucyjny. W przypadku egzekucji należności pieniężnych nosi nazwę poborcy skarbowego.
Organy udzielające pomocy i asystujące : Organy udzielając pomocy - powinny być nimi organy policji, jeśli jest prowadzona na terenach granicznych, wojskowych można dokonywać tych czynności egzekucyjnych nie tylko po zawiadomieniu i w asyście, bo rola asysty jest bierna, natomiast gdy podmioty występują w charakterze czynnym, np. w sytuacji gdy udzielają pomocy w skutek tego ze organ egzekucyjny napotkał na opór- wynika z przepisów szczególnych. Przede wszystkim organem udzielających pomocy jest policja, jeśli żołnierz w służbie cywilnej- organ wojskowy. Rola organu pomocniczego jest czynna i nie może odmówić pomocy.
Rola organu egzekucyjnego: Dokonuje wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Jeśli jest jednocześnie wierzycielem jak i organem egzekucyjnym to wtedy wszczepie następuje z urzędu . Jeśli to podmioty odrębne to wszczęcie jest na wniosek wierzyciela, a warunek dopuszczalności tej egzekucji bada organ egzekucyjny. Ten organ egzekucyjny bada dopuszczalność, a nie bada zasadności ani wymagalności obowiązku. Organ egzekucyjny następnie decyduje o zastosowaniu odpowiednich środków egzekucyjnych i rozpatruje niektóre środki prawne np. zarzuty lub skargi na czynności egzekutora i kończy postępowanie w formie postanowienia o umorzeniu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)