Podmioty administracji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podmioty administracji - strona 1 Podmioty administracji - strona 2 Podmioty administracji - strona 3

Fragment notatki:


PODMIOTY ADMINISTRACJI Podmioty administracji Państwo jest pierwotnym podmiotem administracji, który dysponuje własnym, pierwotnym władztwem. Państwo realizuje należące do niego zadania w części przez własne organy oraz samodzielne podmioty administracji.
Gdy podmioty są usamodzielnione nie tylko pod względem organizacyjnym ale też prawnym to są one osobami prawnymi prawa publicznego.
Do osób prawnych prawa publicznego zalicza się korporacje, zakłady i fundacje. Samodzielność umożliwia im wykonywanie administracji na własną odpowiedzialność. Podmioty te związane są jednak z państwem, gdyż swoje istnienie i zadania wywodzą od państwa. W swej działalności związane są ustawami i podlegają nadzorowi państwowemu. W przeciwieństwie do państwa nazywane są pochodnymi podmiotami.
W doktrynie niemieckiej wyróżnia się także podmioty niemające osobowości prawnej, ale mimo tego powołane są do realizacji zadań administracyjnych. Mają własną strukturę, uprawnienia i obowiązki np. wydział uniwersytecki
W pewnym zakresie państwo rezygnuje z wykonywania swoich zadań przez swoje organy i organizacje publicznoprawne, powierzając wykonywanie zadań osobom prywatnym i przyznaje im uprawnienia władcze. Są one upoważnione i działają samodzielnie oraz na własną odpowiedzialność.
Administracje można wykonywać w formach prawa cywilnego, które tworzy osoby prawne prawa prywatnego, mogą to być przede wszystkim spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wykorzystuje je się przede wszystkim do realizacji zadań komunalnych. Prawnie podmioty te sa samodzielne. Działają w formach właściwych dla prawa prywatnego. (tym się różnią od podmiotów upoważnionych)
Organ administracji publicznej Organ administracji rządowej:
stanowi wyodrębnioną część aparatu administracji rządowej, działa w imieniu i na rachunek państwa, uprawniony jest do korzystania ze środków władczych, działa w zakresie przyznanych mu kompetencji.
Organ administracji jednostek samorządu terytorialnego:
są wyodrębnione organizacyjnie
działa w imieniu i na rachunek danej jednostki samorządu
korzystają ze środków władczych
działa w zakresie przyznanych mu kompetencji
Inne jednostki posiadają także swoje organy, które działają w ich imieniu np. rektor uniwersytetu. Wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, ze organ posiada określona przez prawo formę organizacyjną, która czyni z niego pewna jedność - organem gminy jest rada gminy jako całość, a nie poszczególni radni. Uprawnienie do korzystania ze środków władczych wyróżnia organy administracji publicznej spośród organów innych osób prawnych. Posiadają one uprawnienie to tworzenia aktów posiadających moc obowiązującą, zagwarantowaną możliwością zastosowania środków przymusu państwowego.

(…)

… i środki majątkowe w celu wykonywania zadań publicznych od państwa i są wyposażone we władztwo państwowe. Fundacja taka różni się od zakładu tym, że cel jest ustalony na trwałe w akcie ustanawiającym fundację, natomiast cel, organizacja zakładu zależne są od tworzącego zakład podmiotu, który może zakład przekształcać. Jedną z fundacji jest CBOS - Centrum Badania Opinii Społecznej. Celem jest prowadzenie…
… oraz zadania zlecone. Np. Ochotnicza straż pożarna, PCK.

… pracowników. Jest to zespół osobowy oraz zespół środków materialnych danych do pomocy organowi celem wykonywania jego zadań i kompetencji. Urząd wojewódzki stanowi aparat pomocniczy wojewody. Klasyfikacja organów administracji publicznej
Organy naczelne i inne organy administracji - podział ten powstał w wyniku nazwy rozdziału Konstytucji „Naczelne organy administracji państwowej”. Obecnie nazwa została zmieniona, więc zachodzi pytanie czy taki podział jest jeszcze uzasadniony. Przepisy konstytucyjne nie wyróżniają obecnie naczelnych organów adm. Ale ustawy nazywają niektóre organy naczelnymi. Do naczelnych organów administracji rządowej zaliczyć należy Radę Ministrów, Prezesa Rady, ministrów, osoby powołane do składu rządu, a także Prezydenta.
Organy centralne i terenowe - kryterium stanowi terytorialny zasięg działania organu. Organem centralnym jest organ, którego zasięg działania rozciąga się na obszar całego państwa, a organem terenowym, organ który realizuje swoje kompetencje tylko na określonej części terytorium państwa np. w województwie, gminie. Obecnie w Polsce wszystkie organy naczelne sa zarazem organami centralnymi. Organy decydujące i pomocnicze - kryterium podziału stanowi możność…
… podziały czynności w ramach organów).
Samorząd
Określenie to służy oznaczeniu pewnego sposobu administrowania, chodzi tu o administrację sprawowaną samodzielnie obok administracji rządowej przez związki publicznoprawne. Administracja rządowa kierowana jest przez rząd, ma obowiązek wykonywać jego polecenia służbowe i inne akty rządowe, administracja samorządowa podlega jedynie nadzorowi. Samorząd istnieje…
… na zewnątrz jego struktury. Zakłady mogą być tworzone w drodze ustawy, aktów organów administracji rządowej, i organów administracji samorządowej, a także przez osoby fizyczne i prawne za zezwoleniem organu.
Użytkownicy zakładu
Użytkownicy są podmiotami w stosunku, do których ma zastosowanie władztwo zakładowe realizowane przez organy zakładu. Władztwo powinno być wykorzystywane tylko do osiągnięcia celów…
… osób tworzących organ. Kolegialność powoduje, ze wolę organu wyraża uchwała zespołu osób, pojawia się problem quorum. Z reguły organy jednoosobowe powoływane sa do załatwienia konkretnych spraw, wymagających szybkiego rozstrzygnięcia, gdy niezbędna jest wiedza fachowa. Organy kolegialne tworzy się po to, aby ustalały ogólne kierunki rozwoju, cele strategiczne, założenia polityki. Do wad kolegialności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz