Podatnik w rozumieniu ustawy o podatku VAT

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podatnik w rozumieniu ustawy o podatku VAT - strona 1 Podatnik w rozumieniu ustawy o podatku VAT - strona 2 Podatnik w rozumieniu ustawy o podatku VAT - strona 3

Fragment notatki:


PODATNIK W ROZUMIENIU USTAWY O PODATKU VAT Rozdział 1 Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, mające swą siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski, o ile wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek wymienione w ustawie czynności. Ważne są okoliczności podejmowanych przez podatnika działań, albowiem opodatkowaniu podlegają jedynie czynności podjęte z zamiarem ich częstego wykonywania i powtarzania. Co ciekawe opodatkowaniu podlegają także czynności wykonane jednorazowo np. jednorazowa sprzedaż rzeczy nabytej w tym właśnie celu. Tak więc o częstotliwości decyduje zamiar podatnika i okoliczności towarzyszące wykonywaniu danej czynności. Małe znaczenie ma tu powtarzalność samej czynności. Ustawowe ukształtowanie podmiotowego zakresu podatku wyklucza z grona podatników osoby wykonujące czynności podlegające opodatkowaniu w ramach stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy zlecenia itp., dlatego iż osoby te wykonują owe czynności we własnym imieniu ale na rachunek innego podmiotu. Ustawa nie wyklucza natomiast z grona podatników maklerów, agentów, komisantów-są oni podatnikami w zakresie własnej prowizji uzyskanej z tytułu pośrednictwa wykonywania czynności i zawierania umów. Oprócz podatników mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski ustawodawca do grona podatników zalicza również podmioty „ zagraniczne” , czyli mające swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania za granicą, jeżeli określone w ustawie czynności wykonują osobiście lub przy wykorzystaniu urządzeń lub zakładów prowadzących działalność usługową, handlową lub produkcyjną na terytorium naszego kraju. O zaklasyfikowaniu ich do grona podatników decyduje w tym wypadku miejsce wykonywanych czynności podlegających opodatkowaniu. Specyficzne zasady opodatkowania dotyczą podmiotów sprowadzających towary z zagranicy, na których ciąży obowiązek zapłaty cła. Dotyczy to również towarów zwolnionych z cła na podstawie odrębnych przepisów a także towarów na których cło zostało zawieszone. Podatek VAT płacą na granicy wszystkie podmioty importujące towar, bez względu na póżniejsze przeznaczenie towaru-własne lub handlowe potrzeby. Przy opodatkowaniu towarów importowanych bez znaczenia jest częstotliwość sprowadzanych towarów oraz fakt czy podatnik importujący towar jest w kraju zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług.
Ruśkowski słusznie zauważa, że o ile podatnikiem VAT jest zazwyczaj osoba dokonująca sprzedaży lub usługi, to w przypadku wykorzystywania usług pochodzących z importu podatkiem obciążony jest usługobiorca. Opodatkowanie usługodawcy w kraju wynika z braku możliwości opodatkowania podmiotu zagranicznego, świadczącego na terenie RP swe usługi. Chodzi tu bowiem o usługi o charakterze niematerialnym, np. doradztwo prawne, finansowe, których nie można wykryć czy ujawnić poprzez kontrolę graniczną. Na równi z importem usług traktowane są usługi turystyki wyjazdowej.

(…)

… zawiadomić o tym fakcie właściwy urząd skarbowy który wykreśli podatnika z rejestru.
Podatnicy obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy miesięczne do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Podatkiem do zapłacenia jest wedle ustawy, nie licząc przypadków szczególnych, różnica pomiędzy podatkiem należnym
…, Wydawnictwo Drągowski S.A. , Warszawa 2000.
Polskie Prawo Finansowe, pod red. nauk. E. Ruśkowskiego, Warszawa 1998
art. 16 Ustawy z dnia 8.01.93r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr. 11, poz. 50)
art.5, pkt.1, ust.4 Płacony przez usługobiorcę podatek jest podatkiem należnym a nie naliczonym( nie podlega zmniejszeniu na podstawie art. 19 ustawy). Podatek jest traktowany…
… o tym zamiarze właściwego urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.
Od podatku zwolnieni są też podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie zryczałtowanej w zakresie objętej tą formą opodatkowania. Dotyczy to jednak tylko formy karty podatkowej i nie obejmuje innych form zryczałtowania. Podmioty opłacające podatek dochodowy w formie zryczałtowanej mogą jednak stać…
…. Ponadto jeżeli zwolniony od podatku jako zakład pracy chronionej nie spełnia określonych w przepisach warunków, urząd skarbowy może zastosować wobec niego sankcję polegającą na określeniu wartości sprzedaży w drodze oszacowania i ustaleniu podatku przy zastosowaniu podstawowej składki 22%, bez prawa obniżenia podatku należnego.
Warto zaznaczyć, że podmioty zwolnione podmiotowo od VAT, nie mają prawa…
… z dokumentu celnego, oraz kwota podatku należnego od importu usług, z wyjątkiem podatku od usług turystyki wyjazdowej, usług związanych ze sprzedażą zwolnioną od podatku oraz związanych z czynnościami nie wymienionymi w art. 2 ustawy. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo, z zastrzeżeniem przepisów szczegółowych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz