Podatek dochodowy od osób fizycznych

Nasza ocena:

4
Pobrań: 847
Wyświetleń: 1498
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podatek dochodowy od osób fizycznych - strona 1

Fragment notatki:

9. PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
Podatek dochodowy od osób fizycznych Koncepcja opodatkowania dochodów osób fizycznych jest koncepcją bardzo starą - w I wieku ne podatek został wprowadzony przez chińskiego cesarza Wang Mang i wynosił 10% dochodów wykwalifikowanych pracowników. W Wielkiej Brytanii podatek został wprowadzony w 1798 roku, w celu finansowania wojen napoleońskich. Podatek dochodowy od osób fizycznych upowszechnił się jednak dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Do jego sprawnego funkcjonowania potrzebne jest bowiem oparcie gospodarki o wymianę pieniężną, możliwość prowadzenia ksiąg rachunkowych i precyzyjne określenie takich pojęć jak przychód, koszty czy dochód - te warunki mogły być spełnione na szerszą skalę dopiero w czasach nowożytnych. Podmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce są osoby fizyczne. W przypadku spółek osobowych (np. spółki jawnej czy komandytowej), które nie są osobami prawnymi i których nie obejmują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód oblicza się najpierw dla spółki, a potem przypisuje się odpowiednie jego części wspólnikom według proporcji, w jakiej uczestniczą w zyskach. Spółki osobowe nie są zatem podatnikami podatku dochodowego (choć mogą być podatnikiem np. w podatku od towarów i usług). Również małżonkowie są odrębnymi podatnikami podatku dochodowego, choć dla celów obliczenia podatku mogą połączyć swoje dochody osiągając w ten sposób korzyści w postaci niższego podatku. Technika obliczania podatku przez małżonków polega na tym, że podatek oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków, a następnie mnoży się wynik razy dwa. Ponieważ podatek dochodowy w Polsce jest progresywny (stawka podatku rośnie w miarę wzrostu wielkości dochodu), małżonkowie redukują dzięki opisywanej metodzie wysokość opodatkowania poprzez zastosowanie niższej stawki, właściwej dla połowy ich łącznych dochodów. Jeżeli chodzi o przedmiot opodatkowania - przepisów ustawy o podatku dochodowym nie stosuje się do wszystkich rodzajów dochodów. Wyłączone spod opodatkowania zostały między innymi dochody opodatkowane podatkiem rolnym, podatkiem leśnym oraz podatkiem od spadków i darowizn.
Powodem wyłączenia jest właśnie fakt zastosowania do wymienionych dochodów innych zasad opodatkowania. Opodatkowaniu nie podlegają również dochody z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Warto w tym miejscu wskazać na przykład na przepisy art. 58 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż „czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna”, a także, że „nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.


(…)

… są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta, działalność wykonywana osobiście, pozarolnicza działalność gospodarcza, działy specjalne produkcji rolnej, najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, kapitały pieniężne i prawa majątkowe, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa…
… z tym nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.
Przykład Przykładem tego typu czynności jest działalność polegająca na uprawianiu nierządu. Polskie prawo nie przewiduje odpowiedzialności karnej za uprawianie prostytucji i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych. Na gruncie przepisów Kodeksu karnego karze podlega sutenerstwo (czerpanie korzyści z cudzego nierządu) oraz stręczycielstwo (nakłanianie do uprawiania…
… zł Przykład Przykładami rodzajów dochodów (lub w niektórych przypadkach przychodów) opodatkowanych innymi stawkami podatku dochodowego są dochody (przychody): ze źródeł nieujawnionych (stawka 75%), z dywidend (stawka 19%), z działalności gospodarczej jeżeli podatnik wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym (19%), od dochodów osiąganych przez nierezydentów (podatników mających miejsce zamieszkania za granicą…
… na przykład na przepisy art. 58 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż „czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna”, a także, że „nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.
Przykład I tak, na przykład, nie będą podlegać opodatkowaniu dochody pochodzące z przyjętych łapówek czy też dochody z paserstwa, czy handlu narkotykami. W przypadku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz