Początki monarchii Konstytucyjnej - pierwsze reformy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Początki monarchii Konstytucyjnej - pierwsze reformy - strona 1 Początki monarchii Konstytucyjnej - pierwsze reformy - strona 2

Fragment notatki:

pierwsze reformy Typ i forma państwa Ścierały się dwi koncepcje ustrojowe reformatorska sejmu czteroletniego i konserwatywna państw ościennych wywierających presje na polskie władzę.
Zmiany w ustroju społeczno ekonomicznym. Szlachta i mieszczanie Mieszczanie zaczęli otrzymywać nobilitację, Stan szlachecki do tej pory hermetyczny otworzył się dla zamożnego mieszczaństwa. Konstytucja 1775, żądała, żeby nobilitowani mieszczanie zakupili w ciągu roku ziemie o wartości co najmniej 50 tyś. złp. Ponadto szlachcic zajmujący się kupiectwem nie utraci tytułu. W 1764 - zniesiono jurydyków (jeśli nie miały podstawy prawnej), oraz serwitoriatów . W 1765 - powołano komisje dobrego porządku - zajmujce się poprawą miast. Miały uprawnienia uchwałodawcze i nadzorcze.(pod przewodnictwem senatora i 100% miejsc szlaachta)
Reforma Asesorii - sąd najwyższy dla miast, stała siedziba Pałac Krasińskich, wyroki miały egzekwować urzędy grodzkie.
Chłopi Chłopi posiadali w tym okresie ziemię głównie na zasadzie emfitełzy. Proces rozwarstwiania się gospodarstw na mniejsze trwał nadal. Natomiast powstały akty uwalninia chłopów z poddaństwa w zamian za wykupienie się.
W 1768 wydano zakaz karania chłopa śmiercią przez sąd dominialny. Stosunki chłopów regulowały w drugiej połowie XVIII w. liczne ustawy wiejskie W królewszczyznach ograniczono świadczenia chłopa na rzecz pana i ukarano urzędników znęcających się nad chłopami. Ludzie luźni Odsetek ludzi luźnych(wyrobnicy, czeladź) nadal rósł. Rosnąca ich liczbę starano nadal regulować poprzez akty prawne i praktykę. Starano się przede wszystkim ograniczyć ich przemieszczanie się po kraju poprzez wprowadzenie paszportów., oraz zmusić ich do pracy przymusowej.
Stosunki wyznaniowe W stosunkach wyznaniowych Polska przeżyła do równouprawnienia różnowierców w stosunkach publicznych i osobistych. W 1768 pod naciskiem mocarstw ościennych nastąpiło ponowne ograniczenie uprawnień różnowierców. W 1768 zakazano Kościołom nabywania dóbr kościelnych w drodze testamentów testamentów także legatów.
Program reform Andrzej zamojski w mowie konwokacyjnej Poniatowskiego mówił o Zawoju ekonomiki, rozwój edukacji, rozbudowę administracji, usprawnienie działań państwowych.
Zmiany w sejmowaniu 1764 - 66
Wprowadzono Regulamin obrad Materie ekonomiczne (mniej ważne sprawy) będą przyjmowane większością głosów. Materie status (ważniejsze) jednomyślność
Z sejmików wyłączono gołotę(wprowadzono dopiero na sejmie wielkim)
Zakazano przysięgania instrukcji poselskich
1767 - 75
Powstanie delegacji sejmowych sejm przekazywał grupie senatorów i posłów, prawo decydowania w swoim imieniu.

(…)

… królewski zajmował się sekretariatu osobistego , administracją dóbr kamery, korespondencją dyplomatyczną, stosunkami z kościołem kurią rzymską, sprawami W K Litewskiego.
Przy królu powstała też kancelaria wojska

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz