Początki monarchii Konstytucyjnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Początki monarchii Konstytucyjnej  - strona 1 Początki monarchii Konstytucyjnej  - strona 2 Początki monarchii Konstytucyjnej  - strona 3

Fragment notatki:

Zmiany w prawie sądowym Idee przewodnie Zaczęło od nowa rosnąć znaczenie naukowości i kultury prawnej. Prawo powoli stawało się zupełnie świeckie. Prawo miało służyć dobru publicznemu. Nowe w prawie prywatnym Nowe prądy w prawie prywatnym wyraziły się przezde wszystkim w dążeniu do racjonalizacj gospodarki, a t5akże innych stosunków społecznych.
Mieszczanie powoli zaczęli otrzymywać prawo nabywania dóbr ziemskich, co uogólniono w 1791. Szerokie uprawnienia przyznano cudzoziemcom. W stanie szlacheckim podniesiono wiek lat sprawnych do 20 i zastrzeżono, że przed osiągnięciem zupełnej pełnoletności 24 nie można obciążać dóbr bez zgody ojca lub kuratora. Próbowano ograniczyć nabywanie przez kościół nabywanie dóbr ziemskich.
Regulowano opiekę. Zwiększono kontrolę sądową, w celu ograniczenia nieuczciwości opiekunów. Reforma emfiteutyczna starostw niegrodowych - które miałyby od tej pory oddawane w dzierżawę temu kto da więcej.
Spółki Nową instytucją, służącą obrotowi gospodarczemu. Były tworzone po uzyskaniu przywileju królewskiego spółki akcyjne. Prawo wekslowe W 1775 stworzono ogólnopolskie prawo wekslowe. Weksle służyły zabezpieczaniu udzielonego kredytu, stanowiły zobowiązania dodatkowe do umów o charakterze głównym. Z powodu bankrutacji szlachty zastawiającej swe dobra wekslami w 1780 zakazano szlachcie wystawiania weksli(oprócz świeżo nobilitowanych)
Prawo karne W prawie karnym rozszerzono zakres przestępstw publicznych. Nowe prawo dążyło do ograniczenia łamania przez szlachtę łamania prawa W systemie kar zaznaczył się nurt humanistyczny. W 1776 zniesiono karę śmierci za czary, zniesiono tortury w procesie postępowania sądowego
Prawo graniczne W celu ograniczenia zwad pomiędzy szlachtą wprowadzono nowe postanowienia dotyczące ziemi W Koronie sejmiki miały wybierać co 4 lata wojewódzkie komisje graniczne złożone z 10 członków. Właściwe czynności mieli przeprowadzać wyłonieni z komisji sędziowie zjeżdżając na ziemię wraz z fachowymi geometrami i arbitrami wyznaczonymi przez zainteresowane strony. Palestra Różne tendencje ścierały się w palestrze. Starano się o podniesienie poziomu wiedzy prawniczej. Rezolucje Rady Nieustącej zakazały adwokatom przyjmować wynagrodzenia w postaci ziemi
A w sądach ziemskich i grodzkich mogła występować tylko szlachta. Do całego sądownictwa dopuszczono mieszczan w 1791, aż do konfederacji targowickiej. Projekt „zbioru praw sądowych” W 1776 Król powołał komisje kodyfikacyjną , miała się przywiązywać do istniejących legislatur, a swoje działania oprzeć na 3 statucie litewskim. Komisji przewodniczył A. Zamojski. Przeciw przedstawionemu w 1778 r. projektowi wystąpiła silna opozycja w rezultacie został manifestacyjnie odrzucony na sejmie 1780.


(…)

… kodyfikacji pod nazwa kodeksu Stanisława Augusta miał objąć całość prawa sądowego. Pracom przewodniczył Hugo Kołłątaj. Krótki czas nie pozwolił na opracowanie całości. W życie weszły tylko Projekty ustaw i o sądach ziemskich i Trybunałach. (Przy pracach kierowano się zasadami: domniemanie niewinności, kara i jej wykonanie ma służyć poprawie przestępcy, uzależnienie kar pieniężnych od stanu posiadania). …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz