Pochodzenie państwa- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pochodzenie państwa- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Pochodzenie państwa
Problemy procesu państwowotwórczego, usystematyzowane jako 5 stadiów rozwoju państwa, przebiegających w pewnej kolejności:
tożsamość - kryzys tożsamości; ludzie, którzy dotąd identyfikowali się z plemieniem, regionem, czy grupą w momencie powstania państwa muszą utożsamiać się z państwem. Zdarza się jednak, że pewne grupy ludzi żyjące w obrębie jakiegoś państwa nie utożsamiają się z nim, chcąc zachować swą odrębność, czasami dążą wręcz dotworzenia swojego państwa. Przykłady: narody byłej Jugosławii, plemiona afrykańskie.
legitymacja - rząd musi być darzony szacunkiem obywateli, którzy powinni być również lojalni wobec swoich władz .rząd powinien być przekonany o tym, że jego władza jest prawomocna.
penetracja - władza państwowa musi nakłaniać do posłuszeństwa wobec siebie wszystkich obywateli. Może dojść do kryzysu penetracji, dochodzi do niego w momencie, gdy obywatele nie przestrzegają prawa.
uczestnictwo - w miarę rozwoju cywilizacji, rośnie zapotrzebowanie ludzkości na uczestnictwo w procesie sprawowania władzy w formie ciała przedstawicielskiego.
dystrybucja - dotyczy rozdziału dóbr w obrębie państwa , problem dystrybucji ujawnia się zwłaszcza w okresie kampanii wyborczych (są ci, którzy obiecują -kandydaci i ci, którzy oczekują spełnienia danych obietnic - wyborcy).
Rząd:
koncepcja Johna Locke'a - rząd uosabia ugodę między rządzonymi a rządzącymi. Rządzący mają wspierać rządzonych w ich interesie. Rząd ma zapewnić stabilizację, stanowienie praw i ich egzekucję.
Cele rządu: stabilizacja gospodarcza i społeczny dobrobyt.
suwerenność, czyli byt państwa, uznanie go na arenie międzynarodowej; suwerenność = integralność + autonomia.
gwarancja pokoju wewnętrznego wyeliminowanie ubóstwa.
cztery podstawowe podejścia do redystrybucji, w celu pomocy potrzebującym :
leseferyzm (liberalizm gospodarczy)- mały udział państwa w gospodarkę, brak rozbudowanego systemu redrystybucji dóbr w postaci świadczeń socjalnych. Adam Smith, autor tej koncepcji twierdził, że interwencja państwa w gospodarkę spowalnia jego rozwój i obniża poziom życia. Wg tej teorii sukcesy i porażki zależą od osobistych zdolności i ambicji ludzi.
państwo opiekuńcze - opieka nad obywatelem „od kołyski aż po grób” - pakiet świadczeń socjalnych. Wysokie podatki dla zamożnych, a wysokie świadczenia dla uboższych. Gospodarka w większości znajduje się w rękach prywatnych i nastawiona jest na zysk kapitalistyczny.
etatyzm - państwo jest kapitalistą nr jeden, posiada większość gałęzi gospodarki i nimi zarządza. Słabo dba o świadczenia socjalne. Szczególnie taki model występuje w państwach scentralizowanych, sprawujących nadzór nad gospodarką.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz