Płuczki - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 2163
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Płuczki - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Płuczki wieżowe (skrubery natryskowe).
Płuczki wieżowe są urządzeniami odpylającymi o prostej, nieskomplikowanej budowie. W procesie odpylania wykorzystywany jest w nich czynnik długiego czasu wspólnego przebywania cieczy i odpylanego gazu. Zazwyczaj stosowane są one do jednoczesnego odpylania i schładzania gazów z gorących procesów technologicznych. Płuczki wieżowe mogą być budowane bez wypełnienia lub z wypełnieniem, stanowiącym złoże filtracyjne. Specyficznym rodzajem wypełnienia jest złoże fluidalne. płuczki bez wypełnienia :
Płuczki bez wypełnienia są najprostszymi mokrymi odpylaczami. Są to właściwie wieże chłodnicze z bezpośrednim wtryskiem wody chłodzącej. Surowy gaz doprowadzony zostaje od dołu, natomiast natrysk-wody następuje od góry. Zazwyczaj płuczki te posiadają kilka do kilkunastu stopni rozpylania wody, przy czym stosuje się najczęściej rozpylanie przez jedną, centralnie ustawioną dyszę rozpylającą, zamiast wielu małych dysz stanowiących rodzaj rusztu nawilżającego. Ze względu na to, że w płuczkach tego rodzaju skuteczność zarówno odpylania jak i chłodzenia gazu zależy od czasu wspólnego kontaktu pyłu z wodą prędkość gazu jest mała i nie przekracza 1 m/s, przy czym wysokość płuczek sięga 30, a nawet 40 m. Dzięki temu uzyskać można schłodzenie gazu o ponad 100°C przy jednoczesnej skuteczności odpylania rzędu 50-80%. Opory przepływu gazu przez płuczkę są niewielkie i wynoszą ok. 100 - 300 Pa. Wadą płuczek bez wypełnienia jest duże zużycie wody wynoszące do 6 dm3/m3. płuczki z wypełnieniem:
Płuczki z wypełnieniem stanowią grupę bardzo zbliżoną konstrukcyjnie do płuczek bez wypełnienia, posiadają jednak dodatkowo złoże filtracyjne. Na ruszcie z siatki lub blachy perforowanej znajduje się warstwa złoża filtracyjnego, która może być złożona z pierścieni Raschiga, wiórów metalowych, koksu, żwiru lub też ze specjalnie ukształtowanych wkładek plastikowych o mocno rozwiniętej powierzchni. Gaz doprowadzony jest od dołu, często stycznie, z zawirowaniem cyklonowym, natomiast natrysk wody następuje od góry, na warstwę filtracyjną. Złoże stanowi obszar kontaktu pyłu z wodą. Oczyszczające działanie kropelek wody jest tu zwiększone wskutek ciągłej zmiany kierunku gazu przepływającego przez labiryntowe przejścia pomiędzy elementami złoża. Skuteczność działania tego rodzaju odpylacza rośnie wraz z grubością złoża filtracyjnego, jednak przy zbyt dużej grubości poza znacznie zwiększonymi stratami ciśnienia zachodzi niebezpieczeństwo zarastania złoża. Często więc projektuje się płuczki z kilkoma warstwami filtracyjnymi z natryskiem wody na każdą warstwę z osobna. W górnej części odpylacza znajduje się dodatkowa warstwa filtracyjna stanowiąca odkraplacz. Prędkość przepływu gazu przez płuczkę wynosi 1 -1,5 m/s. Zużycie wody jest duże i wynosi 1 -20 dm

(…)

… dowodem jest co najmniej kilkanaście różnych rozwiązań konstrukcyjnych płuczek przewałowych różniących się głównie sposobem ukształtowania komory kontaktowej. Płuczki obrotowe.
W płuczkach obrotowych kontakt pyłu z cieczą zachodzi w polu sił odśrodkowych. Pole to wytworzone jest przez wirujący z dużą prędkością element roboczy, do którego centralnej części doprowadzony jest zarówno zapylony gaz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz