Ochrona powietrza - definicje - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona powietrza - definicje - omówienie - strona 1 Ochrona powietrza - definicje - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

SŁOWNIK:
η- skuteczność działania odpylacza- najważniejszy parametr technicznym określający, w jakim stopniu dany odpylacz spełnia cel, do którego został skonstruowany. Można ją określić przez pomiar dwóch z trzech wielkości: przez pomiar masy pyłu wprowadzanego wraz z gazem do odpylacza mw, masy pyłu opuszczającego odpylacz mo czy zatrzymanego w nim mz.
Opór hydrauliczny odpylacza jest rozumiany jako całkowita strata ciśnienia przy przepływie gazu przez odpylacz. Jeżeli czynnikiem przepływającym przez odpylacz jest powietrze o temperaturze równej temperaturze otoczenia, opór hydrauliczny odpylacza jest określony jako różnica ciśnień całkowitych mierzonych bezpośrednio na wlocie i wylocie powietrza z odpylacza .
Barbotażem nazywany jest przepływ gazu przez ciecz. Gaz przepływa w postaci pęcherzyków otoczonych warstwą cieczy. Ponieważ w czasie przepływu następuje wzburzenie cieczy, ziarna pyłu, które zderzą się z jej powierzchnią, zostaną wytrącone ze strumienia gazu. Cyklony działają w oparciu o siły odśrodkowe. Gaz wprowadzony jest do cylindrycznej części cyklonu i spiralnym ruchem porusza się ku dołowi. Na ziarna pyłu podczas tego ruchu oddziaływają siły odśrodkowe powodujące ich wyrzucanie na ścianki urządzenia. Kolektorami mogą być powierzchnie graniczne: płaskie, cylindryczne wewnętrzne lub zewnętrzne (np. włókna cylindryczne), kuliste (krople cieczy), warstwy elementów stałych o kształtach nieregularnych w postaci różnego rodzaju kształtek i włókien. Komory osadcze- zasada ich działania polega na osiadaniu ziaren pyłu na dnie komory przy poziomym przepływie zapylonego gazu przez komorę.
Mechanizm odpylania jest to zjawisko lub zespół zjawisk fizycznych, pod wpływem których cząstki aerozolowych są wydzielane ze strumienia gazu, gdy znajduje się on w pobliżu powierzchni kolektora.
Pyły to trucizna ulatująca się z kominów zakładów przemysłowych. Stanowią je drobiny substancji stałych zawieszone w powietrzu. Źródłem powstawania pyłów jest niemalże każdy dział gospodarki, jest nim również sama natura.
Urządzenie odpylające jest to cały zespół urządzeń koniecznych do wydzielenia pyłu z zapylonego gazu. Urządzenie odpylające składa się z odpylacza, w którym następuje wydzielenie ziaren pyłu z gazu oraz urządzeń pomocniczych, jak przewodów ssących i tłoczących, wentylatorów lub dmuchaw, silników napędzających, instalacji do wytwarzania wysokich napięć, pomp i przewodów wodnych, zbiorników na pył, urządzeń odprowadzających pył itp.
Odpylacze inercyjne- zasadą działania odpylaczy tego typu jest wykorzystanie efektu bezwładności ziaren pyłu przy gwałtownej zmianie kierunku przepływającego gazu.
Płuczki wieżowe są urządzeniami odpylającymi o prostej, nieskomplikowanej budowie. W procesie odpylania wykorzystywany jest w nich czynnik długiego czasu wspólnego przebywania cieczy i odpylanego gazu. Zazwyczaj stosowane są one do jednoczesnego odpylania i schładzania gazów z gorących procesów technologicznych. Płuczki wieżowe mogą być budowane bez wypełnienia lub z wypełnieniem, stanowiącym złoże filtracyjne. Specyficznym rodzajem wypełnienia jest złoże fluidalne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz