Pierścień wielkiej damy Gatunek: biała tragedia - gatunek dramatyczny stworzony przez Norwida w związku z jego sztuką pt. Pierścień wielkiej damy . Wiązał w sobie konwencje tragedii (odczucia głównego bohatera, zarysowane w wypowiedziach o charakterze pesymistycznej , patetycznej , tragizm zawarty jest w codzienności!) i komedii (zwroty akcji, intrygi, zaskoczenie).
Przymiotnik "biała" oznacza sztukę dramatyczną pozbawioną scen krwawych i tych kończących się śmiercią głównych bohaterów dzieła. Pod tym względem miała być przeciwieństwem tragedii szekspirowskiej . Łączy w sobie także elementy ironii romantycznej . Biała tragedia miała być pełna niedopowiedzeń i aluzji, które pełniły funkcję symboliczną w utworze.
Wstęp: - O literaturze dawnej Norwid mówił, że jest to olbrzym o jednej, MĘSKIEJ nodze;
- Problem kobiet, bohaterki kobiece pojawiają się bardzo rzadko i są one niedoskonałe, pełnią role drugoplanowe;
- Taką sytuację kobiet w literaturze zauważa również w XIX w. - jest mało kobiet w literaturze, a już na pewno nie odgrywają roli pierwszoplanowej;
- Norwid chciał tę sytuację zmienić właśnie w swoich dramatach; Słowo, „dramatyczne gesty” i milczenie: gesty są bardziej znaczące niż sowo:
- budują akcję dramatyczną i kompozycję obrazu
- są środkiem ekspresji psychicznej i budulcem postaci
- charakteryzują bohaterów i demaskują ich skrywane oblicze
- przyciszają momenty, gdy jest nagromadzenie symboliki, metafor. - na pozór błahy gest staje się przyczyną dramatycznych wydarzeń. Streszczenie: Wstęp: Hrabina Maria Harrys (wdowa)
Makyks (krewny męża hrabiny)
Salome (odźwierna)
Magdalena Tomir (poufna hrabiny) Szeliga (astronom)
Klemens Durejko (sędzia, właściciel domu)
Klementyna (żona sędziego) Akt I Akcja dzieje się na poddaszu, natomiast wnętrze wypełnione jest księgami. Okna są przysłonięte, rozpoczyna się ranek. Mak-Yks czyta nad ranem, będąc w swoim pokoju, wynajmowanym od Sędziego Klemensa Durejko. Do pokoju wchodzi Salome, odźwierna, która informuje Mak-Yksa o tym, że od samego rana Durejko (właściciel domu) zwiedza każde pomieszczenie. Mieszkaniec pokoju zdaje sobie sprawę, że zalega z czynszem, lecz z drugiej strony nie boi się o eksmisję, ponieważ właścicielką całego placu jest Hrabina Maria, wdowa po dalekim krewnym Mak-Yksa, więc nie ma się o co obawiać. Salome pyta się go, dlaczego po prostu nie może mieszkać z Hrabiną, skoro jest to jego rodzina? Odpowiedź pada szybko- Hrabina, młoda wdowa, aby uniknąć ludzkiego gadania, nie chce mieszkać teraz w domu z jakimkolwiek młodzieńcem.
(…)
… tej pary splatają się z sobą. Na to wchodzi Hrabina. Szeliga nie widział jej już dwa lata. Hrabina pyta z wyrzutem, dlaczego nie przywiózł z Palestyny różańca. Ten odpowiada, że wpadł mu do Morza Martwego. Po jego wyjściu do Magdaleny przychodzi sztukmistrz od fajerwerków- dochodzą do wniosku, że zaprezentowane będą takie w kształcie pierścienia. Były również propozycje Kupidyna z fajerwerk, fontannę…
…, ale były już mieszkaniec tego pokoju ma zamieszkać na strychu. W wyniku tego, Mak-Yks bierze po kryjomu pistolet, ukryty między książkami, i wychodzi. Szeliga mówi również, że potrzebuje samotności, lunetę oraz wolnego miejsca- ma zapewnić mu to Salome. Sędzia mówi swej żonie, że ma kupca na apartamenty. Ta donosi mężowi, że hrabina Harrys pytała o listę panien i zaprasza je na ,,wieczorynek”. Między małżonkami dochodzi…
…. Jest nią bardzo zainteresowany. Szeliga zostaje sam, jest zauroczony osobowością Hrabiny. Wkrótce słysząc kroki, chowa się, ale to nadchodzi Mak-Yks, mówiący oczywiście sam do siebie. Z jego monologu Szeliga wnioskuje, że to nieszczęśliwy wielbiciel. Astronom pyta Mak-Yksa o pochodzenie, ten mu odpowiada:,, pochodzę ja z owych składowych ciał, nie wytrzymujących parcia chemicznego Europy”. Szeliga oferuje Makowi swą pomoc…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)