Perspektywy polskiego mleczarstwa w Unii Europejskiej - wykład.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Perspektywy polskiego mleczarstwa w Unii Europejskiej - wykład. - strona 1 Perspektywy polskiego mleczarstwa w Unii Europejskiej - wykład. - strona 2 Perspektywy polskiego mleczarstwa w Unii Europejskiej - wykład. - strona 3

Fragment notatki:

Perspektywy polskiego mleczarstwa w Unii Europejskiej 27 kwiecień 2004 Przyszłe członkostwo w strukturach Unii Europejskiej jest dla Polski wielką szansą, przyniesie niewątpliwe korzyści, jest jednocześnie wyzwaniem szczególnie dla tych sektorów gospodarki, które czeka wiele zmian w kontekście ich przyszłej organizacji i funkcjonowania w ramach wspólnego rynku unijnego. Jednym z takich sektorów jest sektor mleczarski. Przyszłość polskiego sektora mleczarskiego w Unii Europejskiej należy rozpatrywać mając na uwadze obecną sytuację rynku mleka i przetworów mlecznych w Polsce, jego mocne i słabe strony, warunki, jakie Polska uzyskała w trakcie negocjacji akcesyjnych oraz organizację sektora mleczarskiego w UE.
Polski sektor mleczarski nadal różni się znacząco od unijnego głównie w zakresie stopnia rozdrobnienia struktury produkcji mleka. Wyniki powszechnego spisu rolnego z 2002r. wskazują, że przeciętne stado krów w Polsce wynosi 3,4 sztuk a gospodarstwa drobne utrzymujące do 9 krów stanowiły w 2002r. w strukturze krajowego pogłowia 63,8% czyli około dziesięciokrotnie więcej niż średnio w Unii Europejskiej.  Należy jednak podkreślić, że zmiany w strukturze stad krów mlecznych w ostatnich latach zachodzą stosunkowo intensywnie. Zdecydowanie wzrósł udział w krajowym pogłowiu stad liczących 10 - 29 krów do 26 %, podczas gdy w 1996 r. stanowił zaledwie 7,5%. Zwiększyła się także liczba gospodarstw utrzymujących stada liczące 30-99 krów. Ich udział w krajowym pogłowiu wzrósł z 1,8% do 4,4%.
Również w stadach liczących od 10 do 99 sztuk pogłowie krów w okresie od 1996 do 2002 r. zwiększyło się prawie trzykrotnie, a średnie stado w tej grupie zwiększyło się do 16 sztuk. Obecnie udział stad liczących 10 i więcej krów w sprzedaży mleka szacuje się na ponad 45%, podczas gdy w 1996 r.
wynosił on około 20%. Oczywiście zmiany w strukturze produkcji mleka i jej koncentracja są zróżnicowane w poszczególnych regionach kraju. Najbardziej intensywne zmiany zachodzą w regionach o najbardziej korzystnych warunkach przyrodniczych tj. w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
W celu sprostania konkurencji na przyszłym wspólnym rynku Unii Europejskiej i podniesienia opłacalności produkcji mleka, proces koncentracji i poprawa struktury produkcji mleka powinny zostać utrzymane.  Niekorzystna struktura produkcji mleka wpływa, bowiem bezpośrednio na niską efektywność produkcji mleka, poziom dochodów producentów mleka, ekstensywny charakter, niską towarowość i wysoką sezonowość produkcji, co w konsekwencji utrudnia wykorzystanie przez zakłady mleczarskie ich potencjału produkcyjnego.
Jednocześnie w gospodarstwach niskotowarowych, nieuzasadnione ekonomicznie lub zupełnie niemożliwe są inwestycje związane z dostosowywaniem standardów strukturalnych gospodarstw i poprawą jakości produkowanego mleka. 

(…)

…, w związku z czym zakłady te będą musiały zaprzestać działalności lub zmienić jej profil.
Zmiany zachodzące w sektorze mleczarskim wymagają oczywiście znaczących nakładów finansowych, które częściowo są pokrywane z budżetu krajowego. Od 1994 r. realizowany jest program mleczarski, w ramach którego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych…
… normy eliminowały drobnych i słabych ekonomicznie rolników. Z ok. 400 tys. dostawców mleka w roku 2001, pozostało obecnie ponad 370 tys. Proces ten będzie przebiegał również w raku 2003, co ma związek z wykluczeniem z rynku mleka klasy II. Trudna sytuacja na rynku mlecznym wymusiła zmiany w produkcji. Wobec spadającej opłacalności produkcji mleka w proszku, większość mleczarni przestawiła…
… produkcyjnych będzie dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego.
Produkujesz za dużo? Płacisz karę!
Przyznanie indywidualnej kwoty produkcyjnej pociąga za sobą konsekwencje dla osoby, która ją otrzymała. Po pierwsze - nie może ona wyprodukować więcej niż wynosi ilość w kwocie produkcyjnej. Dla osób, które niepomne zakazu wprowadziłyby na rynek więcej mleka niż powalała jej na to kwota produkcyjna, przygotowana została specjalna "niespodzianka". Jest nią kara finansowa, którą będą musiały wpłacić na konto Agencji Rynku Rolnego. Także Polska w przypadku przekroczenia limitu krajowego poniesie konsekwencję finansowe na rzecz Unii Europejskiej.
Jeszcze większa biurokracja
Pomocne w określaniu tego, czy dany producent przekroczył kwotę produkcyjna, będą rejestry prowadzone przez dostawców bezpośrednich…
…, które do 15. dnia każdego miesiąca są zobowiązane przekazać informację do Agencji Rynku Rolnego o ilości mleka skupionego, a w sytuacji, gdyby któryś z dostawców przekroczył swoją kwotę produkcyjną, ma obowiązek powiadomić o tym dyrektora oddziału terenowego ARR.
Agencja Rozwoju Rynku jako śledczy od mleka
Nie ma wątpliwości, że funkcje kontrolne będzie także sprawować ARR, o czym świadczą przyznane…
… do mleka klasy Ekstra w wysokości 7 groszy do litra mleka sprzedanego do podmiotów skupujących.
Zakłady mleczarskie oraz producenci mleka mają możliwość skorzystania z funduszy w ramach programu SAPARD będącego instrumentem przedakcesyjnego wsparcia dla rolnictwa. Biorąc pod uwagę potrzeby polskiego rolnictwa i jego poszczególnych sektorów w okresie przedakcesyjnym, program operacyjny SAPARD dla Polski…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz