personel - wybrane zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
personel - wybrane zagadnienia - strona 1 personel - wybrane zagadnienia - strona 2 personel - wybrane zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:


Analiza pracy - proces badawczy polegający na gromadzeniu informacji o pracy jako szczególnym zachowaniu organizacyjnym pracownika. Istota analizy sprowadza się do zbierania kompleksowych informacji, charakteryzujących konkretne prace wchodzące w zakres wykonywanych czynności bądź pełnionych funkcji zawodowych. Na podstawie tych informacji dokonuje się opisu pracy.
Nadrzędny cel analizy pracy - takie zorganizowanie pracy, aby była ona lżejsza, jakościowo bogatsza i efektywniejsza, z drugiej zaś strony, aby przysparzała pracownikom zadowolenia oraz przyczyniała się do rozwoju ich osobowości i kwalifikacji zawodowych.
Procedura analityczna : 1) określenie rodzaju informacji, którą chcemy uzyskać; 2) określenie formy, w której informacja ma być otrzymana lub przedstawiona; 3) określenie źródeł, z których czerpiemy informacje; 4) określenie osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie analizy; 5) określenie metody analizy.
W wyniku przeprowadzonej analizy uzyskujemy wiele różnorodnych informacji o badanej pracy. Spośród nich za najważniejsze uznaje się informacje o wykonywaniu pracy, używanym sprzęcie, warunkach i środowisku pracy oraz wymaganiach wobec wykonawców.
Metody i techniki analizy pracy: tradycyjna (konwencjonalna): ma charakter jakościowy. Można otrzymywać opis wykonywanej pracy oraz wiele informacji jakościowych dotyczących badanej pracy. Polega na obserwacji przebiegu pracy i (lub) przeprowadzeniu wywiadów z wykonawcami pracy oraz sporządzaniu na ich podstawie pisemnej charakterystyki, obejmującej treść badanej pracy oraz szczegółowy opis wszystkich wykonywanych zadań. Największą zaletą opisu pracy jest ukazanie ról i funkcji badanej pracy w odniesieniu do celów danej organizacji oraz przedstawienie zarysu całościowej koncepcji tego, jakie role organizacyjne przypadają wykonawcom i w jaki sposób je oni spełnią. Podstawowa wada: dwuznaczność wyników, spowodowana werbalnym opisem pracy oraz brak informacji, które można by przedstawić w postaci ilościowej.
Strukturalne kwestionariusze analizy pracy : przedstawienie wyników analizy pracy w formie ilościowej. Podstawowym narzędziem analizy pracy jest kwestionariusz, umożliwiający sprowadzenie badanego procesu do postaci wieloelementowej struktury, składającej się z przyjętych wcześniej „jednostek” lub „pozycji” (kolejnych punktów). Wyszczególnione w kwestionariuszu pozycje mogą dawać obraz różnych cech pracy. Rozróżnia się kilka technik omawianej metody badawczej:
Spis zadań . Można go nazwać zakresem obowiązków związanych z danym stanowiskiem, zawiera wykaz zadań odnoszących się do określonego obszaru zawodowego. Sporządzając taki spis dla każdego stanowiska w ramach określonego obszaru zawodowego, wszystkie zadania sprawdza się bądź ocenia pod względem możliwości zastosowania ich do charakterystyki badanego stanowiska pracy. Ocena ta może być zgodna w zakresie któregokolwiek z kilku możliwych kryteriów, jakimi są: *częstotliwość, z jaką zadanie jest wykonywane; *czas przeznaczony na zadanie; *jego określona ważność lub znaczenie; *stopień jego trudności; *stopień powiązania z innymi zadaniami; *czas potrzebny na jego nauczenie się.

(…)

…, więc wyniki analizy mogą być przedmiotem badań statystycznych, przeprowadzonych komputerowo.
Kwestionariusz analizy stanowiska pracy (PAQ). Jest on ukierunkowany na wykonawcę pracy. Zawiera pozycje odnoszące się do zachowań pracowników, które są określone w sposób bardzo ogólny i to decyduje o znacznie szerszym zastosowaniu omawianej techniki analizy.
Kwestionariusz ten zawiera 187 elementów pracy ujętych…
…, niedokładny, odmienny bądź nie istniejący. Wobec tego funkcje powinny być tłumaczone jako odzwierciedlające charakter stosunku pracownika do danych, ludzi i rzeczy, a nie jako wskaźnik niezmiennego poziomu złożoności pracy.
Technika list kontrolnych. Opiera się na założeniu, że występuje wiele wspólnych zadań na podobnych stanowiskach, można je zatem normalizować. Wykaz zadań adresowany jest zarówno…
… lub specjalista socjolog 6.badania lekarskie - stały się podstawą selekcji
7.rozmowa z bezpośrednim przełożonym - jest okazją do wstępnej komunikacji interpersonalnej przyszłych współpracowników
8.decyzja o przyjęciu lub nie zatrudnieniu
9.umowa o pracę - powinna zawierać zadania i zakres czynności, godziny pracy, czas trwania umowy, podporządkowanie organizacyjne oferowanego stanowiska pracy, sprecyzowane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz