PC - pojęcia,źródła, normy względnie i bezwzględnie wiążące

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1358
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
PC - pojęcia,źródła, normy względnie i bezwzględnie wiążące - strona 1 PC - pojęcia,źródła, normy względnie i bezwzględnie wiążące - strona 2 PC - pojęcia,źródła, normy względnie i bezwzględnie wiążące - strona 3

Fragment notatki:

Olejniczak. Notatka składa się z 3 stron.
1. Pojęcie i systematyka PC Prawo cywilne jest powszechnie uznaną i skodyfikowaną gałęzią prawa, będącą przedmiotem odrębnej dyscypliny naukowej i dydaktycznej. Stanowi ono zarazem trzon prawa prywatnego. Normy prawa cywilnego regulują stosunki między autonomicznymi podmiotami, którym przysługują własne i prawnie chronione sfery interesów majątkowych, a także niemajątkowych (osobistych).
Systematyka
PC dzieli się na działy, wyrażające strukturę tej gałęzi prawa. Oparte to jest na recypowanym prawie rzymskim, gdzie największe zasługi przypisuje się tzw. Systemowi pandektowemu opracowanemu przez naukę niemiecką na początku XIX w.
Poszczególne działy PC:
Część ogólna - obejmuje instytucje i zasady wspólne dla całego systemu PC
Prawo rzeczowe - ujmuje normy, które wyznaczają bezwzględne prawa podmiotowe (skuteczne erga omnes), a odnoszące się do rzeczy
Prawo zobowiązań - zawiera normy regulujące prawo majątkowe o charakterze względnym, skuteczne wobec indywidualnie oznaczonych podmiotów
Prawo spadkowe - reguluje przejście majątku osoby zmarłej na inne podmioty
2. Źródła PC Źródła prawa - są to fakty uznawane w danym systemie prawnym za fakty prawotwórcze. Ich wytworem są generalne i abstrakcyjne normy prawne, wskazujące KTO, W JAKICH OKOLICZNOŚCIACH, JAK MA POSTĄPIĆ.
Źródłami PC są:
Kodeks cywilny obowiązujący od I.1965 (z 23 IV 1964r)
Kodeks spółek handlowych z 1 I 2000r
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Doczytać z książki!
3. Pojęcie i struktura stosunku cywilnoprawnego (art. 1 KC) PC zajmuje się tylko stosunkami cywilnoprawnymi. Są to stosunki między autonomicznymi podmiotami. Autonomiczność ta wyraża się przede wszystkim w:
braku władczego podporządkowania jednego podmiotu drugiemu podmiotowi; cechą stosunku cywilnoprawnego jest brak prawnej kompetencji organu publicznego do jednostronnego kształtowania sytuacji prawnej drugiego podmiotu stosunku prawnego, a tym samym do ingerowania w jego sferę prawną.
Relacje między podmiotami kształtują one same (swoboda ta nie jest nieograniczona - wyznacza ją autonomiczność sfery prawnej 2 podmiotu)
Równorzędna pozycja prawna (nie chodzi tu o równorzędność ekonomiczną), wyraża się w tym, że jedna strona nie może narzucić stosunku prawnego innej stronie
Sposób rozstrzygania sporów i stosowania sankcji - spory są rozstrzygane przez niezależne od stron, działające z ich inicjatywy i w zakresie przez nie wskazanym, sądy państwowe lub powołane przez same strony - sądy polubowne. Także egzekucja toczy się z inicjatywy i w sposób oznaczony przez zainteresowany podmiot.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz