Patologia zachowań terytorialnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Patologia zachowań terytorialnych - omówienie - strona 1 Patologia zachowań terytorialnych - omówienie - strona 2 Patologia zachowań terytorialnych - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Patologia zachowań terytorialnych
(wykład 9)
Kontakt vs dystans
O tym czy dany gatunek jest zwierzęciem kontaktowym czy dystansowym decydują warunki środowiskowe. Nie ma w tym żadnej wyraźnej logiki.
Przykład:
Pingwin Cesarski jest zwierzęciem kontaktowym
Pingwin Adeli jest zwierzęciem dystansowym
Zwierzęta zachowujące dystans różnią się od kontaktowych zarówno organizacją społeczną jak i typem eksploatacji środowiska. Gatunki dystansowe są bardziej podatne na stresy związane z przegęszczeniem
Agresja jest uniwersalnym regulatorem zachowań zarówno terytorialnych jak i społecznych (hierarchii społecznej)
„Irracjonalne” zachowania
W latach 40. XX w. zwrócono uwagę, że teoria Malthusa wiążąca wielkość populacji z zasobami żywności nie tłumaczy zjawiska samo-gaśnięcia grupy (zauważono, że niektóre gatunki zwierząt mimo dużej ilości zasobów jedzenia wymierają, wręcz popełniają samobójstwa. Stwierdzono zatem, że teoria Malthusa nie może być dobra.).
Samobójstwa lemingów w Skandynawii, szczurów na wyspach Pacyfiku, a w Polsce np. królików
Badanie Johna Christiana
John Christian w latach 50. XX w. Choć z wykształcenia był patologiem medycznym interesował się etologią - wysunął tezę, że zwierzęta w przegęszczeniu giną od długotrwałego nie ustającego stresu! (stres ma negatywną konotację zupełnie bez sensu. Stres jest pozytywny ponieważ powoduje mobilizację. Dzięki stresowi jesteśmy w stanie w ogóle coś wykonać, skupić się na czymś i mieć sukces. Zabójczy jest natomiast długotrwały stres. Przykładem może być eksperyment Bradiego z dwoma małpami. Jedna małpa miała w klatce dźwignię, druga nie miała nic. Obie małpy dostawały szoki elektryczne - bodziec bólowy. Ta która miała dźwignię mogła próbować sobie ten prąd wyłączyć. Druga była rażona prądem czy chciała czy nie chciała. Pierwsza zdechła ta która miała dźwignię bo dla niej stres był większy. Ona wiedziała, że może to wyłączyć, ale nigdy nie wiedziała kiedy trzeba dźwignię nacisnąć. Podobny eksperyment zrobił Pawłow. Pokazywał psom koło i elipsę. Koło było nagrodą, elipsa karą. Naukowcy skracali elipsę tak, że w pewnym momencie była ona bardzo podobna do koła i biedne psy nie wiedziały czy bodziec oznacza karę czy nagrodę. Kara i nagroda zlały się w jedno i nerwica eksperymentalna została u nich wywołana.).
Aby udowodnić śmiałą tezę potrzebował 5 lat badań na Wyspie Jerzego - 112hektarów oddalonych o lądu stałego stanu Maryland o 1,6km


(…)

… musi posiadać swój kawałek - kawałek swojego który musi być odpowiedni. Okazało się, że patologia społeczna nasila się wtedy kiedy ludzie mają mniej miejsca niż 8 m kwadratowych na głowę. W stanach przyjęte jest aby nie ulegać stresowi przeludnienia trzeba mieć 20 metrów kwadratowych dla siebie. Wzrost przestępczości cechuje te miejsca w których panuje przegęszczenie.
4,2m
3m
I
II
III
IV
4,2m
3m
I
II
III
IV…
… kolejny spadek i populacja zatrzymała się w granicach 80 sztuk.
Zdechłe jelenie miały bardzo zdeformowaną korę nadnerczy co sugerowało, że długo były pod działaniem silnego stresu. Zdechłe zwierzęta miały wiele zmian chorobowych, nowotwory itp. Były to dowody na to, że te jelenie zabił stres, ale nie było wiadomo co było przyczyną tego stresu, co takiego się wydarzyło. Jelenie te znalazły sobie strategię…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz