Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwość, PiS, powstała 13 czerwca 2001 r. (choć pierwszy komitet lokalny powstał już 22 marca 2001 r.) na fali popularności uzyskanej przez Lecha Kaczyńskiego podczas pełnienia przez niego funkcji ministra sprawiedliwości od czerwca 2000 r. do lipca 2001 r. Działacze PiS wywodzą się w większości ze środowisk dawnej Akcji Wyborczej „Solidarność” (Porozumienia Centrum, Stronnictwa Konserwatywno Ludowego, Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego) i Ruchu Odbudowy Polski.
Od 2003 r. prezesem partii i przewodniczącym Zarządu Głównego był Jarosław Kaczyński. Na II Kongresie PiS w Łodzi, w czerwcu 2006 r. został ponownie wybrany na prezesa partii. Funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego oraz Sekretarza Generalnego objął Joachim Brudziński, decyzją Rady Politycznej PiS z dnia 08.07.2006 r. 11.01.2007 r. złożył on jednak rezygnację z pełnienia funkcji Sekretarza Generalnego. 12.01.2008 r. Rada Polityczna PiS wybrała na to stanowisko Jarosława Zielińskiego. 26 września 2009 r. 4. posiedzenie II Kongresu PiS przyjęło nowy Statut PiS, który m.in. zlikwidował funkcje Przewodniczącego Zarządu Głównego i Sekretarza Generalnego, a powołał do istnienia Komitet Wykonawczy. Jego przewodniczącym został Joachim Brudziński.
Partia ma czterech wiceprezesów. Są nimi Marek Kuchciński, Adam Lipiński, Beata Szydło i Zbigniew Ziobro.
Ścisłe kierownictwo PiS stanowi jej Komitet Polityczny. W jego skład, poza prezesem i wiceprezesami, wchodzą: Mariusz Błaszczak, Stanisław Kostrzewski, Joachim Brudziński, Michał Kamiński, Leonard Krasulski, Krzysztof Jurgiel, Wojciech Jasiński i Jarosław Zieliński
Partia ma organizację młodzieżową, jaką jest Forum Młodych PiS, której przewodniczy Patrycja Chmiel. Założycielem FM PiS jest obecny poseł Maks Kraczkowski.
PiS liczy dziś ponad 20 tysięcy członków.
Historia PiS
W wyborach do Sejmu 23 września 2001 r. PiS uzyskał 9,50% głosów, co dało 44 mandaty poselskie. Z tej samej listy startowali też członkowie Przymierza Prawicy, które 2 czerwca 2002 r., po długich negocjacjach, ostatecznie przyłączyło się do PiS-u.
20 czerwca 2002 r. PiS zawarła koalicję wyborczą do sejmików wojewódzkich (z wyjątkiem mazowieckiego) z Platformą Obywatelską. W efekcie wyborów PiS współrządzi obecnie w województwach mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim i pomorskim. W wyborach samorządowych prezydentem Warszawy został Lech Kaczyński, pokonując w drugiej turze Marka Balickiego (SLD).
W wyborach do Parlamentu Europejskiego 13 czerwca 2004 r. PiS uzyskała 12,67% głosów, co dało jej 7 mandatów. Eurodeputowani PiS wchodzą w skład grupy Unia na Rzecz Europy Narodów.
W wyborach do Sejmu 25 września 2005 r. na PiS głosowało 3 185 714 obywateli (26,99 proc.), przyniosło to partii 155 mandatów poselskich i 50 senatorskich.
(…)
… z powszechnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego oraz zasadami moralnymi i obywatelskimi wynikającymi z programu PiS.
Liga Polskich Rodzin- na początku 2001 r., przy aprobacie a być może i z inspiracji o. Tadeusza Rydzyka, zostało zawarte porozumienie polityczne około 20 organizacji (m.in. SN, Rodziny Warszawskiej, Rodziny Wielkopolskiej, Stowarzyszenia Polskiej Racji Stanu , Młodzieży Wszechpolskiej…
… wykreślone z ewidencji partii politycznych, wiosną 2001r. podjęli decyzję o reaktywowaniu jego działalności , a Bogusław Kowalski zwołał 5 maja tegoż roku Kongres SND. Wybrany wówczas na prezesa SND Marek Kotlinowski, zaproponował przyjęcie uchwały o zmianie nazwy stronnictwa na Ligę Polskich Rodzin co zostało zaakceptowane a następnie uwidocznione w rejestrze w którym pod tym samym numerem co SND widnieje…
….
Na początku był to rząd mniejszościowy. Jednak po podpisaniu 27 kwietnia 2006 r. przez Prawo i Sprawiedliwość, Samoobronę oraz Narodowe Koło Parlamentarne, a następnie 5 maja 2006 r. przez Ligę Polskich Rodzin umowy koalicyjnej utworzona została większościowa koalicja rządowa.
10 lipca 2006 r. Kazimierz Marcinkiewicz podał się do dymisji. Tego samego dnia Prezydent RP Lech Kaczyński desygnował na premiera…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)