Parametry powietrza w pomieszczeniach - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Parametry powietrza w pomieszczeniach - wykład - strona 1 Parametry powietrza w pomieszczeniach - wykład - strona 2 Parametry powietrza w pomieszczeniach - wykład - strona 3

Fragment notatki:

PARAMETRY POWIETRZA W POMIESZCZENIACH
Parametry powinny być optymalne z punktu widzenia człowieka. Człowiek do pracy potrzebuje energii. Podczas pracy mięśni wydziela się ciepło. Ze strumienia pokarmu część jest nie przyswojona a część przyswojona - zasymilowana. Ta część jest zamieniana na energię ( przemiana materii) - wytwarza się energia mechaniczna i ciepło. Produktami przemiany jest woda, CO2, NH3 i inne substancje.
Ilość wydzielanego ciepła jest 3 razy większa niż ilość energii potrzebnej do wykonania pracy mechanicznej. Wydzielające się w organizmie ciepło aby utrzymać stałą temp. 36,6˚C musi być oddawane do otoczenia w sposób kontrolowany. Im większy wysiłek tym więcej pracy mechanicznej i tym więcej ciepła wydzielamy.
Intensywność oddawania ciepła (intensywność przemiany materii)
Organizm utrzymuje równowagę cieplną w wyniku wymiany ciepła przez :
1.konwekcję ok. 30% całkowitej ilości oddawanego ciepła
2.przewodzenie
3.promieniowanie ok. 45%
4.parowanie ok. 25%
Są to mechanizmy oddawania ciepła przez organizm ludzki.
Ad1. Średnia temp. powierzchni ciała musi być wyższa od temp. otoczenia(wg. Wskazań suchego termometru) a natężenie wymiany ciepła zwiększa się ze wzrostem prędkości pow. O intensywności decyduje temp. pow.(tp )
Ad 2. Przewodzenie przez barierę między organizmem ludzkim(odzież ) a otoczeniem. O intensywności decyduje izolacyjność cieplna odzieży i temp. pow. Można je pominąć; masa ciała pozostająca w kontakcie z powierzchniami przedmiotów jest zbyt mała, a czas kontaktu zbyt krótki, aby ten sposób wymiany ciepła warto było rozważać.(λ, tp)
Ad 3. Występuje gdy średnia temp. powierzchni ciała jest wyższa od temp. otaczających powierzchni. Średnia wartość temp. powierzchni ciała zależy od rodzaju ubrania od tego, jaka część powierzchni ciała jest nim zakryta. Jest to oddawanie ciepła bezpośrednio do otaczających organizm płaszczyzn za pomocą fal elektromagnetycznych. (tr) Ad4 Wilgoć odparowuje z powierzchni skóry. Organizm traci ciepło trzema drogami:
~ przez wydychanie nasyconej pary wodnej z płuc
~ przez ciągły proces- nieodczuwalne oddychanie skóry
~ doraźnie uruchamiany mechanizm zwany poceniem się. Człowiek znajdujący się w środowisku komfortu cieplnego nie powinien się pocić.
Wilgotność względna pow. decyduje o intensywności (φ).
1,4 związane są z ruchem masy pow. Im ten ruch jest bardziej intensywny tym to odprowadzanie jest intensywniejsze. Jeśli pojawia się tendencja do podwyższania temp. ciała to system termoregulacji dąży do zwiększania strat ciepła ciała przez odparowanie, gdy straty przez promieniowanie i konwekcję są zbyt małe. Organizm utrzymuje się w równowadze cieplnej z otoczeniem w wyniku współdziałania pewnej liczby czynników składowych zależnych od właściwości otaczającego środowiska:


(…)

… do utrzymywania stałej temp. w organizmie
1.na drodze chem.- polega na intensywności przemiany materii zwiększa ilość wydzielanego ciepła
2.na drodze fizycznej - mechanizmy powierzchniowe (skóra). Gdy skóra poddana jest działaniu niskiej temp. otoczenia to naczynia krwionośne w tkankach zaciskają się i dopływ krwi do skóry jest zredukowany. Zmniejsza to przewodność cieplną skóry i obniża temp. powierzchni…
… klimatyczne- ad a). W zimie rozróżniamy 5 stref klimatycznych t= -16 - -20˚C
Ad 3 na podstawie obserwacji meteorologicznych
Krzywa klimatyczna zależność pomiędzy średnią obserwowaną wilgotnością pow. a temp zewn.
tp -20 -10 0 10 20 30
φ 95 90 85 72,5 60 45
NATĘŻENIE PROMIENIOWANIA
Intensywność promieniowania słonecznego oraz promieniowania rozproszonego zależy od zamglenia atmosfery wywołanego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz