Papiery wartościowe - omówienie (II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Papiery wartościowe - omówienie (II sem) - strona 1 Papiery wartościowe - omówienie (II sem) - strona 2

Fragment notatki:

PAPIERY WARTOŚCIOWE:
 nie ma ustawowej definicji
 jest to dokument, który inkorporuje określone w jego treści prawo podmiotowe, którym najczęściej jest wierzytelność. (np. udziałowe prawo) Jeżeli ustawodawca przewiduje możemy mieć do czynienia z dematerializacją papierów wartościowych (na warunkach doktora)
Emitentem papieru wartościowego jest wskazany w przepisach szczególnych podmiot, który z reguły powinien ten dokument podpisać (podpisy mogą być mechanicznie odtwarzane).
 podstawowe źródła prawa papierów wartościowych
konwencja w sprawie jednolitej ust o wekslach trasowanych i własnych z dnia 07. 06. 1930. i konwencja o regulowaniu pewnych kolizji ustaw w przedmiocie weksli trasowanych i własnych.
konwencja w sprawie jednolitych ustaw o czekach oraz uregulowanie pewnych kolizji w przedmiocie czeków - 19. 03. 1931.
konwencja brukselska o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących konosamentów. Tzw reguły haga-visby (protokół brukselski 1968r.).
prawo wewnętrzne - kc - art. 9211-9215 (przekaz), art. 9216-92110 (papiery wartościowe) Obowiązuje zasada numerus clausus papierów wartościowych. To co ustawodawca chce żeby było papierem wartościowym jest nim.
ksh
ust z 28. 04. 1936 r. prawo wekslowe
ust z 28. 04. 1936 r. prawo czekowe
ust z 29. 06. 1995 r. o obligacjach
ust z 1997 prawo bankowe
ust o NBP
zwyczaje i uzanse giełdowe (profesjonalnie opracowane zwyczaje)
rodzaje papierów wartościowych:
ze względu na inkorporowane prawa: a) opiewające na wierzytelności pieniężne (obligacja, weksel, czek) b) w których inkorporowane są prawa udziałowe (akcje w S.A. i w S.K.A, ale NIE udziały w sp. z o.o. -WYRAŹNY ZAKAZ) c) papiery zawierające uprawnienia do rozporządzania towarem, który znajduje się pod pieczą wystawcy dokumentu tzw. papiery towarowe (konosament, dowody składowe, warranty)
ze względu na obrót: a) imienne - legitymują osobę wskazaną imiennie w treści dokumentu, która może przenieść przysługujące jej prawo podmiotowe tylko przez przelew (cesja) i wydanie dokumentu. Np. akcja, obligacja, konosament, czek b) na zlecenie - legitymują osobę imiennie wymienioną lub przez nią oznaczoną albo dalszych nabywców (każdego na kogo prawa zostały przeniesione przez indos). Przenoszone mogą być przez indos + wręczenie papieru. c) papiery na okaziciela - nie wskazują uprawnionego. Uprawnionym jest ten, kto dokument posiada. Wystarczy wręczenie dokumentu.
W kc papiery wartościowe są wyraźnie odgraniczone od tzw. znaków legitymacyjnych, które jedynie stwierdzają obowiązek świadczenia.
Art. 92115 ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz